Welcome to Albanian Collectionist                                                                          TanMarket.com
 
 

  Menu

Home - Hyrje

Gallery - Galeria     
 • "Marubi" Studio
 • "Mother Teresa"
 • "Kosova Cities"
 • "Albanian Beer Labels"
 • "The Zoo Phone Cards"

  Albania - Photo Gallery

  Links - Lidhjet
 • Albanian TanPortal
 • English ACLIS

  Archives - Arkiv

  Contact - Kontakt
 •  

    Reklamė


  Kodak and Collectionist TanMarket.com

   

   
    Albanian Collection:

  TE KOLEKSIONOSH .. ESHTE ARGETIM


  Dėrguar tė Monday, 08 October @ 11:18:14 PDT nga collectionist
   
   
    Albanian Collection
   Albanian English

   Zbavitjen kushdo e kerkon ne menyra nga me te ndryshmet dhe ne permasa qe kane evoluar bashke me zhvillimin intelektual te njerezve dhe me emancipimin e shoqerise.

   z. Robert Ballauri - KOLEKSIONISTI, THE COLLECTORS Nr.13/2004 REVISTE E FEDERATES SE KOLEKSIONISTEVE SHQIPTARE

   Historikisht,ne vendin tone,zbavitjet kane filluar ne forma nga me naivet dhe me te thjeshtat, per te arritur ne me te nderlikuarat dhe shume here mjaft te lodhshme.

   Por gjithnje keto lloj argetimesh zgjasin per njefare kohe dhe pastaj zevendesohen me te tjera ose lihen fare e harohen.

   Kurse nje lloj tjeter argetimi,koleksionimi ,eshte nje natyre krejt ndryshe dhe ne njerez te vecante qe kane pasionin e te mbledhurit te lloj –lloj objekteve dhe grupe objektesh ,ai eshte nje “hobby” i perjetshem.

   Kete vit isha i ftuar ne dy manifestime filatelike evropiane.Ne Vasto ,nje qytet balnear ne Italine qendrore, u hap ekspozita kombetare filatelike Italiane”VASTOFIL 2004”,ku ishin te pranishem edhe koleksioniste shqiptare dhe greke,si dy shtete limitrofe te Italise.

   Nje muaj me vone ,ne Paris ,u hap Salloni evropian ne parkun FLORAL,ku Shqiperia perfaqesohej midis 25 vendeve pjesemarres te Evropes.

   Ne to te ftonte ne mirseardhje ,ne forme slogani ,e njejta deshire:

   “LA FILATELIA E UN DIVERTIMENTO”flitej ne Vastofil dhe “LE COLLECTIONNISME EST UN PLAISIR” shkruhej ne Paris.

   Kjo eshte pervoja qe duhet te perfitojme nga Evropa,edhe ne fushen e koleksionimit.

   Dhe nuk eshte nje detyre qe e kane vetem koleksionistet.Ata po,jane pajisur me deshiren per te mbledhur dhe renditur objektet e pasionit te tyre:pullat postare,monedhat,kartmonedhat,kartat telefonike,kartolinat postare,fotografite,medaljet e shume mbledhje te tjera.

   Vertet te koleksionosh eshte nje veti e vecante ,qe nuk e gezojne te gjithe ,port te avancosh ne koleksionim nuk varet vetem nga ty.Disa organizma shteterore duhet te sensibilizohen ne kete drejtim,duke krijuar fonde te vecanta per te promovuar koleksionizmin ,sidomos ne moshat e reja.

   Keto jane POSTA SHQIPTARE,BANKA E SHQIPERISE dhe mjaft institucione kulturore.

   Me zbavitjen duke koleksionuar ,shume te rinj do te behen promotoret e nje levizje qe sot ne mbare Evropen gezon nje shtrirje te gjere dhe kjo ndihmon rinine per te cuar perpara shume situate ,ne vecanti mesimin dhe edukimin.

   Sa per koleksionistet me moshe te avancuar ,njihet boterisht se ky pasion eshte gjithnje nje zbavitje e kendshme per ta .


   English

   COLLECTION IS AN ENTERTAIMENT

   Everyone is entertained through different ways and the scope of entertainment has evolved alongside the intellectual development of mankind and the society’s emancipation.

   If we refer to history,the forms of entertainments in our country were naļve and very simple and they became lately complicated and sometimes tiresome.But ,usually such kinds of entertainments do not last too much and they are either replaced by other sort,or may be forgotten.

   Meanwhile another kind of entertainment,that of collection is quit different and for some people who are fond of collecting different kind of objects and group of objects it is an eternity hobby.

   I was invited this year at two European philatelic manifestations.

   “VASTOFIL 2004” Italian national philatelic exhibition was opened in Vasto ,a balneary city in the center of Italy.where collections from Albania and Greece as two neighbor states of Italy were presented.

   The European hall in Floral park was opened a month later in Paris,where Albania was among 25 other participating countries of Europe.

   We were accorded a warm welcome and appreciating words were addressed to as:

   “LA FILATELIA E UN DIVERTIMENTO” was the words heard in Vastofil,while in Paris the words”LE COLLECTIONNISME EST UN PLAISIR” were written.

   This is a European experience in the field of collection from which we must gain.And it is not only the collector’s duty.It’s a reality that collectors are fond of collecting and arranging in order such objects as postal stamps, money,currencies,telephone cards,photos, medals and many other collections.

   It’s true that collecting is a special hobby that only some have ,but you can’t make successful achievements in collection if you are alone.

   Some state organs must show a greater appraisal for collection and allocate special funds for promoting it,especially among young people.These are the Albanian Post Office ,Bank of Albania and a lot other cultural institutions.

   Being entertained through collection,many young people will become promoters of a movement,which is broadly extended and which will bring positive affects on education.

   Concerning elderly collectors,it’s a well known fact that this is always a pleasant entertainment fot them


   Koleksionisti Shqiptar - 08 Tetor 2007 - daktilografoi sipas origjinalit "Koleksionist" - z. SOKRAT BOZO


   SHENIM I REDAKSISE:
   SE SHPEJTI NE COLLECTIONIST.TANMARKET.COM DO TE LEXONI:
  • KOLEKSIONET DHE KOLEKSIONISTET SHQIPTARE TE PASQYRUAR NE MEDIAT SHQIPTARE DHE ATO BOTERORE
  • MONEDHAT E MBRETIT -PERANDOR
  • 100 VJET PERPARA NJE KARTOLINE NISEJ NGA PARISI....
  • MODERN ALBANIAN LABELS FROM AMERICAN BREWERIANA JOURNAL
  • KOLEKSIONI TEMATIK- FILATELIK SPANJOLL I KOSTUMEVE POPULLORE
  • KARTMONEDHAT SHQIPTARE: FTOJME BANKEN KOMBETARE SHQIPTARE SI DHE KOLEKSIONISTET E KESAJ FUSHE PER BASHKEPUNIM.
  • ZARFAT FDC SHQIPTARE(ZARFAT FILATELIK TE DITES SE PARE)DHE VULAT SPECIALE . FTOJME DREJTORINE E PERGJITHSHME TE POSTAVE SHQIPTARE SI DHE KOLEKSIONISTET E KESAJ FUSHE PER BASHKEPUNIM.

   DESHIRA E COLLECTIONIST.TANMARKET.COM ESHTE QE TI OFROJE SHIKUESVE TE SAJ SA ME SHUME MATERIALE NGA SHQIPERIA DHE BOTA POR JU SQAROJME SE REDAKSIA E COLLECTIONIST.TANMARKET.COM PERBEHET NGA z.NERITAN HYKA - BOTUES NE KANADA DHE z.SOKRAT BOZO - KRYEREDAKTOR NE USA. DHE E GJITHE KJO PUNE ESHTE VULLNETARE.

   JENI TE MIREPRITUR NE FAQEN TONE SIPAS LETRES QE JU KA DREJTUAR JUVE KOLEKSIONISTI Z.SOKRAT BOZO .
   
   
    Login

  Nickname

  Password

  Nuk keni akoma njė account? krijoje tani Kėtu!. Si pėrdorues i regjistruar mund tė shfrytėzosh dhe tė personalizosh tė gjitha shėrbimet e afruara.
   

    Links Tė Ngjashėm

  · FILATELISTET ROBERT BALLAURI (DJATHTAS) DHE SOKRAT BOZO (MAJTAS) DUKE VIZITUAR EKSPOZITEN ME RASTIN E 90 VJETORIT TE PULLES SHQIPTARE. NE GALERINE E ARTEVE TIRANE - Kliko per pamje te plote - click for a big resolution
  · Koleksionisti Shqiptar
  · COLLECTIONIST.TANMAR...
  · COLLECTIONIST.TANMAR...
  · COLLECTIONIST.TANMAR...
  · LETRES QE JU KA DREJTUAR JUVE KOLEKSIONISTI Z.SOKRAT BOZO
  · Tjetėr Albanian Collection
  · Lajme nga collectionist


  Artikulli mė i lexuar nė lidhje me Albanian Collection:

  Koleksionet: Pesė shekuj, shqiptarėt nė 111 gravura, harta


   

    Voto Artkullin

  Mesatarja: 0
  Vota: 1


  Ju lutem, ndalo njė sekondė dhe voto pėr kėtė artikull:

  Nuk bėn njė lek
  Normal
  I Mirė
  Shumė i Mirė
  I Shkėlqyeshėm


   

    Opcione


  Faqe e Stampueshme  Faqe e Stampueshme

  Dėrgoja kėtė Artikull ndonjė Miku  Dėrgoja kėtė Artikull ndonjė Miku
   

   
   
  "Hyrje e koduar" | Login/Krijo Account | 21 komente | Kėrko diskutimin
  Limit
  Komentet janė pronė e kujt i bėn. Ne nuk jemi pėrgjegjės mbi pėrmbajtjen e tyre.
   
   


   
   
  Komentet Ndalohen pėr Anonimėt, regjistrohu
   
   


  Re: FOTOT E VJETRA TE BERATIT EMIGROJNE NE KANADA (Vota: 1)
  nga django ditėn Monday, 02 December @ 07:07:26 PST
  (Info Pėrdoruesit | Dėrgo njė Mesazh) http://www.coachoutleshome.com
  A 50-member committee Coach Factory Outlet [www.coachoutletstorenio.com] completed Sunday an item-by-item vote on the 247 articles of a new constitution for Egypt, Coach Factory Outlet [www.coachoutletstorenio.com] according to a breaking news banner on state-run Nile TV and reporting on state-run al-Ahram Online. Coach Outlet [www.coachoutletonlineeco.com]
  The next steps in the process for the the draft to become law are for Egypt's Coach Online Outlet [www.coachoutletonlinesai.com]interim President Adly Mansour to ratify Coach Factory Outlet [www.coachoutletstorenio.com]the charter on Tuesday and then announce a date for it to be put to a popular referendum. Coach Outlet Store [www.coachfactoryoutletsein.com]
  The constitution will replace the one suspended in 2011, Coach Outlet Store [www.coachfactoryoutletsein.com] al-Ahram reported.
  Egypt's new constitution would ban religious Coach Outlet Online [www.coachfactoryoutletcoit.com] parties and put more power in the hands of the military, Coach Handbags Outlet [www.coachfactoryoutletianc.com]according to a draft posted on state media Coach Outlet Store [www.coachfactoryoutletsein.com]earlier Sunday."The constitution brings back soft power to Egypt. Coach Factory Online [www.coachoutletstoreani.com] It's the real power that gave Egypt influence and a role and glory," Coach Factory Outlet [www.coachoutletstorenio.com] Amr Moussa, head of the assembly, said at a news conference on Saturday. " Coach Factory Outlet [www.coachoutletstorenio.com]It deals with the dangerous circumstance through which Egypt passes." Coach Outlet Store Online [www.coachoutletstoreoan.net]The new constitutional articles come months after a military coup unseated elected President Mohamed Morsy in July and touched off a series Coach Bags Outlet [www.coachoutletonlineaec.com]of protests that ended in violence. True Religion Outlet [www.truereligionjeansftc.com]The painstaking process of approving the draft of the Michael Kors Outlet Online [www.michaelkorsoutletacs.net] new constitution started Saturday Michael Kors Bags Outlet [www.michaelkorsoutletpft.com].Also on Saturday, security forces dispersed protesters who were demonstrating against Egypt's anti-protest law. True Religion [www.truereligionjeansct.com

  Lexo vazhdimin e kėtij komenti...


  huali10cai (Vota: 1)
  nga huali10cai ditėn Wednesday, 16 April @ 02:00:37 PDT
  (Info Pėrdoruesit | Dėrgo njė Mesazh)
  air jordans [www.airjordans.us.com]
  nike free [www.nikefree-run.us]
  michael kors handbags [www.michaelkorshandbags.us]
  mulberry handbags [www.mulberry.com.co]
  prada shoes [www.prada-outlet.us]
  cheap hollister clothes [www.hollisterclothing.info]
  hogan shoes [www.hogan-shoes.us]
  cheap jordans shoes [www.cheap-jordanshoes.net]
  p90x workout [www.p90xworkouts.us]
  gucci shoes [www.guccishoes.us.com]
  coach outlet [www.coachfactoryoutleti-inc.com]
  ray ban sunglasses [www.ray-bansunglasses.org]
  true religion [www.truereligion-outlet.us]
  cheap jerseys [www.cheap-jerseys.asia]
  nike free shoes [www.nikefreerun5.org]
  coach outlet store online [www.topcoachoutletonlinestore.com]
  toms shoes [www.toms.us.com]
  michael kors outlet [www.michael-kors-outlet.cc]
  burberry outlet [www.burberry.us.com]
  coach factory outlet online [www.officialcoachoutletfactory.com]
  fitflops [www.fitflops.org]
  cheap jordans [www.cheap-jordans.us.com]
  louis vuitton [www.louisvuitton.name]
  Dolce & Gabbana [www.dolcegabbana.us.com]
  celine handbags [www.outlet-celine.com]
  gucci outlet [www.gucci-outlet.cc]
  abercrombie & fitch [www.abercrombieandfitch.cc]
  coachfactory.com [www.coach-factory.biz]
  michael kors outlet online [www.michaelkorsoutletonline.co]
  louis vuitton handbags [www.vuitton-louis.cc]
  louis vuitton outlet [www.louis-vuitton-outlet.eu]
  louis vuitton outlet stores [www.louis-vuitton-outlet.us.com]
  michael kors handbags [www.michaelkorsbagsoutlet-2013.com]
  cheap oakleys [www.discountoakleysunglassese.us]
  michael kors outlet [www.michaelkors-handbags.biz]
  coach factory online [www.coachfactoryoutletonline.name]
  louis vuitton outlet stores [www.louis-vuitton-outlet.us.com]
  michael kors bags [www.michael-korshandbags.cc]
  coach factory online [www.coachfactoryoutletonline.name]
  coach factory outlet [www.coachfactory-outlet.us.com]
  coach factory outlet [www.coachfactory-outlet.us.com]
  coach factory outlet [www.coachfactory-outlet.us.com]
  coach handbags 2014 [www.coachhandbags.cc]
  louis vuitton online shop [www.vuitton-louis.us]
  coach outlet online [www.coach-factory.us]
  louis vuitton [www.vuittonlouis.co]
  lululemon clothing [www.lululemon-clothing.com]
  louis vuitton outlet [www.louis-vuitton-outlet.eu]
  louis vuitton outlet [www.louis-vuitton-outlet.eu]
  louis vuitton handbags [www.vuitton-louis.cc]
  lululemon outlet [www.outletlululemon.us]
  louis vuitton outlet online
  Lexo vazhdimin e kėtij komenti...


  suxiaocai (Vota: 1)
  nga suxiaocai ditėn Wednesday, 21 May @ 08:48:00 PDT
  (Info Pėrdoruesit | Dėrgo njė Mesazh) http://www.coach-handbags.name
  coachfactory.com [www.coach-factory.biz]
  michael kors outlet online [www.michaelkorsoutletonline.co]
  louis vuitton handbags [www.vuitton-louis.cc]
  louis vuitton outlet [www.louis-vuitton-outlet.eu]
  louis vuitton outlet stores [www.louis-vuitton-outlet.us.com]
  michael kors handbags [www.michaelkorsbagsoutlet-2013.com]
  cheap oakleys [www.discountoakleysunglassese.us]
  michael kors outlet [www.michaelkors-handbags.biz]
  coach factory online [www.coachfactoryoutletonline.name]
  louis vuitton outlet stores [www.louis-vuitton-outlet.us.com]
  michael kors bags [www.michael-korshandbags.cc]
  coach factory online [www.coachfactoryoutletonline.name]
  coach factory outlet [www.coachfactory-outlet.us.com]
  coach factory outlet [www.coachfactory-outlet.us.com]
  coach factory outlet [www.coachfactory-outlet.us.com]
  coach handbags 2014 [www.coachhandbags.cc]
  louis vuitton online shop [www.vuitton-louis.us]
  coach outlet online [www.coach-factory.us]
  louis vuitton [www.vuittonlouis.co]
  lululemon clothing [www.lululemon-clothing.com]
  louis vuitton outlet [www.louis-vuitton-outlet.eu]
  louis vuitton outlet [www.louis-vuitton-outlet.eu]
  louis vuitton handbags [www.vuitton-louis.cc]
  lululemon outlet [www.outletlululemon.us]
  louis vuitton outlet online
  Lexo vazhdimin e kėtij komenti...


  xiaomei20cai (Vota: 1)
  nga xiaomei20cai ditėn Saturday, 28 June @ 00:47:55 PDT
  (Info Pėrdoruesit | Dėrgo njė Mesazh)
  coach handbags outlet stores [www.coachoutletstoreonline.eu]
  coach clutch [www.coach-outlet.eu]
  coach pocketbooks [www.coach-outlet.co]
  coach sneakers [www.coach-outlet.eu]
  louis vuitton handbags official site [www.louisvuittonhandbags.cc]
  louis vuitton handbags sale [www.louis-vuitton-outlet.us.com]
  used coach purses [www.coach-factory.name]
  loui vuitton bags outlet [www.louisvuitton-outlet.name]
  louis vuitton retailers [www.vuitton-louis.co]
  oakley frames outlet [www.cheapoakleyssunglassesclearance.us]
  www.michaelkors.com [www.michaelkorsoutlet.name]
  michael kors white watch [www.michaelkors-outlet.cc]
  oakley sunglasses usa [www.oakleysunglassesdiscount.us]
  coach purses on clearance [www.coach-factoryoutlet.co]
  coach wristlets outlet [www.coachoutletstoreonline.name]
  black heels red bottom [www.redbottom-shoes.us]
  authentic louis vuitton speedy 30 [www.louisvuitton-handbags.name]
  factory coach outlet [www.mycoachoutletonlinestore.com]
  louis vuittons handbags [www.louisvuittonhandbags.name]
  oakley optics [www.cheapoakleyssunglassesclearance.us]
  used louis vuitton [www.louisvuitton-handbags.cc]
  new louis vuitton [www.vuitton-louis.name]
  official michael kors [www.michaelkorsoutlet2013factory.com]
  where to buy louis vuitton online [www.vuittonlouis.co]

  Lexo vazhdimin e kėtij komenti...


  Re: TE KOLEKSIONOSH .. ESHTE ARGETIM (Vota: 1)
  nga korsu001 ditėn Thursday, 14 August @ 03:10:53 PDT
  (Info Pėrdoruesit | Dėrgo njė Mesazh) http://www.lanciaklub.hu/
  prada outlet [www.pradaoutletonlineb.com], jordan shoes [www.airjordanshoes-retro.com], converse shoes [www.converse--shoes.com], louis vuitton [www.louis-vuittonhandbags.co.uk], insanity [www.insanityworkouts-calendar.com], louboutin [www.red-bottomshoes.us], burberry [www.sacburberry-pascher.fr], moncler outlet [www.monclerjackets-outlet.com], nike free [www.nike-freerunning.co.uk], ray ban [www.raybansunglassese.co.uk], ray ban [www.raybansunglassese.co.uk], lululemon [www.lululemonoutlet-canada.ca], longchamp [www.saclongchamp-pas-cher.fr], louboutin [www.red-bottomshoes.us], michael kors [www.michaelkorshandbags-uk.co.uk], coach purses [www.coach-purses-handbags.com], nike free [www.nike-freerunning.co.uk], moncler [www.doudoune--moncler.fr], oakley sunglasses [www.oakleysunglasses-outletcheap.com], prada handbags [www.pradahandbagsshoes.com], louboutin [www.red-bottomshoes.us], marc jacobs [www.marcjacobshandbagsoutlet.net], beats by dre [www.beats-bydrdre-headphones.com], oakley sunglasses [www.oakleysunglasses-outletcheap.com], michael kors [www.michaelkorshandbags-uk.co.uk], canada goose [www.canadagoosejacketsoutlet.ca], Lexo vazhdimin e kėtij komenti...


  shuaigecai (Vota: 1)
  nga shuaigecai ditėn Thursday, 14 August @ 05:58:49 PDT
  (Info Pėrdoruesit | Dėrgo njė Mesazh)
  coach.com [www.officialcoachoutletfactory.us]
  air jordan release dates [www.jordan-shoes.us.com]
  wholesale jerseys [www.cheapjerseys-nfl.us.com]
  red bottom shoes [www.louboutin.us.com]
  jordan shoes for sale [www.cheap-jordans.us.com]
  burberry sale [www.burberrys-outlet.us]
  louis vuitton neverfull [www.louis-vuittonoutlet.net]
  coach [www.coach-handbags.us.com]
  abercrombie coupons [www.abercrombieandfitch.cc]
  football jerseys [www.cheapjerseys-nfl.us.com]
  louis vuitton shoes [www.louisvuitton-outlet.us.com]
  jordan 6 rings [www.cheap-jordans.us.com]
  michael kors uk [www.michael--kors.com]
  baseball jerseys [www.cheap--nfljerseys.us]
  michael kors crossbody [www.michaelkorsoutlet-handbags.us]
  kate spade wallet [www.katespadehandbagonsale.com]
  gucci watches for men [www.guccioutlet-handbags.com]
  louis vuitton purses [www.louis-vuitton-handbags.name]
  coach bags [www.officialcoachoutletfactory.us]
  louis vuitton [www.louis-vuittonoutlet.biz]
  jordan retro [www.jordanshoes.us.com]
  michael kors [www.michaelkors-outlethandbags.com]
  michael kors watches for men [www.michaelkorsoutlet-handbags.us]
  louis vuitton sunglasses [www.louisvuitton-outlet.us.com]
  jordan release [www.jordan-shoes.us.com]

  Lexo vazhdimin e kėtij komenti...


  xxxx (Vota: 1)
  nga XxxErbi ditėn Friday, 22 August @ 02:18:48 PDT
  (Info Pėrdoruesit | Dėrgo njė Mesazh)
  polo ralph lauren outlet [www.ralphlauren-outlet.name]
  polo shirt [www.ralphlauren-outlet.name]
  uggs for women [www.ugg-outlet.org]
  canada goose black friday [www.blackfriday-deals.org]
  burberry outlet [www.burberry-handbags.net]
  mens ugg boots [www.cheapuggsonsale.us]
  northface jackets [www.the-northface-outlet.net]
  north face jackets [www.the-northface-jackets.us]
  coach handbags [www.coach-factory.eu]
  michael kors cyber monday 2014 [www.cybermonday-2014.net]
  coach cyber monday [www.cybermonday-2014.net]
  nfl jerseys [www.cheapnfl-jerseys.org]
  polo ralph lauren [www.ralphlauren-outlet.name]
  burberry trench coat [www.burberryoutlet.name]
  burberry outlet [www.burberry-handbags.net]
  ugg boots uk [www.ugg-boots.co]
  coach diaper bag [www.coach-factory.eu]
  ugg boots on sale [www.ugg-sale.cc]
  north face jacket [www.the-northface.biz]
  black friday sale [www.blackfriday-deals.org]
  ugg black friday [www.blackfriday-deals.org]
  canada goose cyber monday 2014 [www.cybermonday-ads.com]
  jersey [www.nfl-jerseys.us]
  polo outlet [www.ralphlauren-outlet.name]
  burberry purses [www.burberrysale.us]
  basketball jerseys [www.cheap--jerseys.com]
  north face cyber monday [www.cybermonday-deals.org

  Lexo vazhdimin e kėtij komenti...


  xiaozhengm123 (Vota: 1)
  nga xiaozhengm123 ditėn Monday, 10 November @ 03:56:36 PST
  (Info Pėrdoruesit | Dėrgo njė Mesazh) http://www.louis-vuitton-outlet.biz
  louis vuitton outlet [www.louisvuitton-handbags.org]
  louis vuitton outlet online [www.louisvuitton-outlet.name]
  coach factory outlet online [www.coach-factory.eu]
  north face jackets [www.northfacejacketsoutlet.us.com]
  ugg australia [www.ugg-boots.eu.com]
  michael kors outlet [www.michaelkors-outletonlinesale.eu.com]
  coach factory outlet [www.coach-factory-outlet.cc]
  louis vuitton outlet [www.louisvuitton-handbags.org]
  chi flat iron [www.chiflat-iron.us]
  louis vuitton outlet [www.louisvuitton-handbags.org]
  christian louboutin [www.christian-louboutin-shoes.org]
  p90x [www.p90xworkouts.us]
  louboutin shoes [www.christian-louboutin-shoes.cc]
  coach factory outlet [www.coach-factory-outlet.cc]
  cheap ugg sale [www.cheapuggsonsale.us]
  red bottom shoes [www.redbottom-shoes.us]
  michael kors outlet [www.michaelkors-outletonlinesale.eu.com]
  cheap nfl jerseys [www.cheap--nfljerseys.us]
  fitflops [www.fitflops.org]
  moncler outlet [www.moncler-jackets.org]
  christian louboutin shoes [www.christian-louboutin-shoes.us]
  celine bags [www.celine-outlet.us]
  marc jacobs outlet [www.marc-jacobs.name]
  coach factory outlet [www.coach-factory-outlet.cc]
  coach outlet store online [www.coachoutletstoreonline.name]
  Lexo vazhdimin e kėtij komenti...


  Re: TE KOLEKSIONOSH .. ESHTE ARGETIM (Vota: 1)
  nga saleshop ditėn Tuesday, 28 April @ 05:41:28 PDT
  (Info Pėrdoruesit | Dėrgo njė Mesazh) http://www.oakleysunglassesvaultoutletstore.com
  oakley fives sunglasses [www.oakleysvaultsunglassesoutlet.com] oakley jupiter squared [www.oakleysvaultsunglassesoutlet.com] oakley frogskin sunglasses [www.oakleysvaultsunglassesoutlet.com] oakley oil rig sunglasses [www.oakleysvaultsunglassesoutlet.com] oakley m frame sunglasses [www.oakleysvaultsunglassesoutlet.com] new oakley sunglasses [www.oakleysvaultsunglassesoutlet.com] Oakley Dispatch II Sunglass [www.oakleysvaultsunglassesoutlet.com] oakley standard issue [www.cheapoakleyvaultsunglassesstore.com] oakley holbrook [www.cheapoakleyvaultsunglassesstore.com] oakley frogskins [www.cheapoakleyvaultsunglassesstore.com] oakley gascan [www.cheapoakleyvaultsunglassesstore.com] oakley flak jacket [www.cheapoakleyvaultsunglassesstore.com] oakley prescription sunglasses [www.cheapoakleyvaultsunglassesstore.com] oakley flak jacket xlj [www.cheapoakleyvaultsunglassesstore.com] oakley jackets [www.cheapoakleyvaultsunglassesstore.com] oakley mars [www.cheapoakleyvaultsunglassesstore.com] oakley sunglasses batwolf [www.cheapoakleyvaultsunglassesstore.com] cheap oakley prescription sunglasses [www.cheapoakleyvaultsunglassesstore.com] oakley jupiter squared [www.oakleysvaultsunglassesoutlet.com] oakley juliet sunglasses [www.cheapoakleyvaultsunglassesstore.com] oakley jawbone sunglasses [www.cheapoakleyvaultsunglassesstore.com] oakley c six sunglasses [www.cheapoakleyvaultsunglassesstore.com] Oakley Asian Fit Sunglass [www.cheapoakleyvaultsunglassesstore.com]

  Lexo vazhdimin e kėtij komenti...


  Re: TE KOLEKSIONOSH .. ESHTE ARGETIM (Vota: 1)
  nga saleshop ditėn Thursday, 28 May @ 08:48:34 PDT
  (Info Pėrdoruesit | Dėrgo njė Mesazh) http://www.oakleysunglassesvaultoutletstore.com
  running store [www.nikefreerunstore2015.com] nike outlet [www.nikeairmaxoutlet2015.com] nike store [www.nikeairmaxoutlet2015.com] shoe stores [www.nikeairmaxoutlet2015.com] nike factory store [www.nikeairmaxoutlet2015.com] cheap shoes online [www.nikeairmaxoutlet2015.com] nike factory [www.nikeairmaxoutlet2015.com] nike factory outlet [www.nikeairmaxoutlet2015.com] nike store locator [www.nikeairmaxoutlet2015.com] nike outlet store [www.nikeairmaxoutlet2015.com] nike outlet coupon [www.nikeairmaxoutlet2015.com] nike free run [www.nikefreerunstore2015.com] free runs [www.nikefreerunstore2015.com] nike free shoes [www.nikefreerunstore2015.com] nike free run pink [www.nikefreerunstore2015.com] nike free runs for sale [www.nikefreerunstore2015.com] nike free dickssportinggoods [www.nikefreerunstore2015.com] nike free run womens [www.nikefreerunstore2015.com] nike free women [www.nikefreerunstore2015.com] nike free sneakers womens [www.nikefreerunstore2015.com] nike free mens [www.nikefreerunstore2015.com] nike free run mens [www.nikefreerunstore2015.com] nike mens free [www.nikefreerunstore2015.com] cheap nike free runs for men [www.nikefreerunstore2015.com] nike free kids [www.nikefreerunstore2015.com] kids nike free [www.nikefreerunstore2015.com] nike free kids shoes [www.nikefreerunstore2015.com] nike free flyknit [www.nikefreerunstore2015.com] gucci handbags [www.gucciuk.me.uk]
  kate spade [www.katespade-handbags.net.co]
  soccer outlet [www.soccershoesforsale.name]
  coach factory outlet [www.coachoutletstoreonline.com.so]
  kate spade handbags [www.katespadeuk.me.uk]
  ray bans [www.ray-bansunglasses.me.uk]
  coach factory outlet [www.coachoutletstoreonline.com.so]
  michael kors [www.michaelkorshandbag.org.uk]
  kate spade [www.katespade-handbags.net.co]
  ray bans [www.ray-bansunglasses.me.uk]
  oakley sunglasses outlet [www.oakleysunglass.com.co]
  gucci [www.gucciuk.me.uk]
  gucci bags [www.guccioutlet.com.so]
  fitflops [www.fitflopssaleclearance.com]
  kate spade bags [www.katespadeuk.me.uk]
  coach outlet store online [www.coach--outlet.com.co]
  oakley sunglasses [oakleysunglasses.coolsky.cc]
  coach factory [www.coach--outlet.com.co]
  louis vuitton sito ufficiale [www.louisvuitton-borse.it]
  air max 2015 [www.nike-airmax.org.uk]
  chanel handbags [chanelhandbags.outoff.com.co]
  jordan femme [www.jordan-femmepascher.fr]
  true religion jeans outlet [www.truereligion-outlet.net.co]
  oakley sunglasses cheap [www.oakleysunglassessale.name]
  ralph lauren uk sale [www.ralph-lauren.me.uk]
  michael kors outlet

  Lexo vazhdimin e kėtij komenti...


  Hello world (Vota: 1)
  nga 750unique ditėn Thursday, 09 July @ 08:39:14 PDT
  (Info Pėrdoruesit | Dėrgo njė Mesazh)
  2015-07-09song
  gucci handbags [www.gucciuk.me.uk]
  kate spade [www.katespade-handbags.net.co]
  soccer outlet [www.soccershoesforsale.name]
  coach factory outlet [www.coachoutletstoreonline.com.so]
  kate spade handbags [www.katespadeuk.me.uk]
  ray bans [www.ray-bansunglasses.me.uk]
  coach factory outlet [www.coachoutletstoreonline.com.so]
  michael kors [www.michaelkorshandbag.org.uk]
  kate spade [www.katespade-handbags.net.co]
  ray bans [www.ray-bansunglasses.me.uk]
  oakley sunglasses outlet [www.oakleysunglass.com.co]
  gucci [www.gucciuk.me.uk]
  gucci bags [www.guccioutlet.com.so]
  fitflops [www.fitflopssaleclearance.com]
  kate spade bags [www.katespadeuk.me.uk]
  coach outlet store online [www.coach--outlet.com.co]
  oakley sunglasses [oakleysunglasses.coolsky.cc]
  coach factory [www.coach--outlet.com.co]
  louis vuitton sito ufficiale [www.louisvuitton-borse.it]
  air max 2015 [www.nike-airmax.org.uk]
  chanel handbags [chanelhandbags.outoff.com.co]
  jordan femme [www.jordan-femmepascher.fr]
  true religion jeans outlet [www.truereligion-outlet.net.co]
  oakley sunglasses cheap [www.oakleysunglassessale.name]
  ralph lauren uk sale [www.ralph-lauren.me.uk]
  michael kors outlet

  Lexo vazhdimin e kėtij komenti...


  kkk (Vota: 1)
  nga 2015810yuanyuan ditėn Monday, 10 August @ 03:57:39 PDT
  (Info Pėrdoruesit | Dėrgo njė Mesazh)
  michael kors outlet [www.michaelkorshandbags.eu.com]
  tory burch outlet [www.toryburchoutlet.com.co]
  ray ban sunglasses [www.ray-bansunglasses.name]
  michael kors outlet online [michaelkors.aphidsymposium.org]
  ray ban sungalsses [www.raybansunglass.net.co]
  michael kors uk [michaelkorsuk.onlinefree.me.uk]
  ray ban outlet [www.raybansunglassesoutlet.name]
  jordan 11s [www.jordans.in.net]
  michael kors [www.michaelkors-outlet.com.co]
  hollister clothing [www.hollisterclothing.us]
  fitflops clearance [www.fitflops.org]
  cheap jordans [www.jordans.in.net]
  hollister [www.hollisteroutlet.name]
  michael kors handbags [www.michaelkorshandbags.eu.com]
  beats by dr dre [www.beatsbydrdresolo.us]
  hollister clothing store [www.holister.name]
  chi flat irons [www.chiflatiron.com.co]
  cheap jerseys [www.cheap--nfljerseys.us.com]
  jordan retro 3 [www.jordan3.net]
  louis vuitton outlet [www.louisvuittonhandbags.net.co]
  coach factory outlet [coachoutlet.officialinc.net]
  louis vuitton [www.louisvuittonoutlet.net.co]
  michael kors outlet [www.michaelkorshandbags.eu.com]
  abercrombie & fitch [www.abercrombie-fitch.com.co]
  cheap air max [www.airmax-nike.me.uk]
  hollister kids [www.hollisterkids.net]

  Lexo vazhdimin e kėtij komenti...


  kkk (Vota: 1)
  nga 2015810yuanyuan ditėn Monday, 10 August @ 03:58:40 PDT
  (Info Pėrdoruesit | Dėrgo njė Mesazh)
  michael kors outlet [www.michaelkorshandbags.eu.com]
  tory burch outlet [www.toryburchoutlet.com.co]
  ray ban sunglasses [www.ray-bansunglasses.name]
  michael kors outlet online [michaelkors.aphidsymposium.org]
  ray ban sungalsses [www.raybansunglass.net.co]
  michael kors uk [michaelkorsuk.onlinefree.me.uk]
  ray ban outlet [www.raybansunglassesoutlet.name]
  jordan 11s [www.jordans.in.net]
  michael kors [www.michaelkors-outlet.com.co]
  hollister clothing [www.hollisterclothing.us]
  fitflops clearance [www.fitflops.org]
  cheap jordans [www.jordans.in.net]
  hollister [www.hollisteroutlet.name]
  michael kors handbags [www.michaelkorshandbags.eu.com]
  beats by dr dre [www.beatsbydrdresolo.us]
  hollister clothing store [www.holister.name]
  chi flat irons [www.chiflatiron.com.co]
  cheap jerseys [www.cheap--nfljerseys.us.com]
  jordan retro 3 [www.jordan3.net]
  louis vuitton outlet [www.louisvuittonhandbags.net.co]
  coach factory outlet [coachoutlet.officialinc.net]
  louis vuitton [www.louisvuittonoutlet.net.co]
  michael kors outlet [www.michaelkorshandbags.eu.com]
  abercrombie & fitch [www.abercrombie-fitch.com.co]
  cheap air max [www.airmax-nike.me.uk]
  hollister kids [www.hollisterkids.net]

  Lexo vazhdimin e kėtij komenti...


  zhengjunxia (Vota: 1)
  nga zjx9588 ditėn Friday, 14 August @ 09:32:33 PDT
  (Info Pėrdoruesit | Dėrgo njė Mesazh)
  2015-08-15 zhengjx
  louis vuitton [www.louisvuitton-borse.it]
  michael kors handbags [www.michael-korshandbags.com.co]
  pandora jewelry [www.pandoracharms.com.co]
  oakley sunglasses outlet [www.oakleysunglassesfake.in.net]
  gucci uk [www.gucciuk.me.uk]
  jordan shoes [www.cheapjordans.com.co]
  abercrombie [www.abercrombie.com.so]
  kate spade outlet online [www.kate-spadeoutlet.com.co]
  mcm handbags [www.mcmhandbags.name]
  ray ban sunglasses [www.raybansunglassesdeals.com.co]
  cheap ray ban sunglasses [www.raybansunglass.name]
  cheap oakleys [www.oakleysunglassesfake.in.net]
  ralph lauren [www.ralph-lauren.me.uk]
  ray ban sunglass [www.raybansunglass.name]
  ray ban glasses [www.raybansunglassesdeals.com.co]
  michael kors [www.michael--korsoutlet.net.co]
  abercrombie outlet [www.abercrombie.com.so]
  snabacks wholesale [www.snapbacks-wholesale.us]
  burberry outlet online [burberry.outoff.com.co]
  michael kors bags [www.michael-korshandbags.com.co]
  polo ralph lauren [www.ralph-lauren-pas-cher.fr]
  cheap true religion jeans [www.truereligion-outlet.net.co]
  burberry outlet [burberry.outoff.com.co]
  gucci borse [www.gucci-borse.it]
  borse louis vuitton [www.louisvuitton-borse.it]


  Lexo vazhdimin e kėtij komenti...


  Re: TE KOLEKSIONOSH .. ESHTE ARGETIM (Vota: 1)
  nga saleshop ditėn Monday, 12 October @ 11:24:00 PDT
  (Info Pėrdoruesit | Dėrgo njė Mesazh) http://www.oakleysunglassesvaultoutletstore.com
  moncler outlet [www.monclerjacketsoutletsale2015.com] moncler sale [www.monclerjacketsoutletsale2015.com] moncler jackets mens [www.monclerjacketsoutletsale2015.com] moncler jackets sale [www.monclerjacketsoutletsale2015.com] moncler jackets outlet [www.monclerjacketsoutletsale2015.com] moncler online [www.monclerjacketsoutletsale2015.com] moncler jackets women [www.monclerjacketsoutletsale2015.com] moncler doudoune [www.monclerjacketsoutletsale2015.com] moncler femme [www.monclerjacketsoutletsale2015.com] moncler jackets cheap [www.monclerjacketsoutletsale2015.com] outlet moncler [www.monclerjacketsoutletsale2015.com] moncler shop [www.monclerjacketsoutletsale2015.com] moncler down jackets [www.monclerjacketsoutletsale2015.com] men moncler jackets [www.monclerjacketsoutletsale2015.com] canada goose sale [www.canadagoosejacketsoutletonlinesale.com] canada goose jackets [www.canadagoosejacketsoutletonlinesale.com] canada goose outlet [www.canadagoosejacketsoutletonlinesale.com] canada goose down [www.canadagoosejacketsoutletonlinesale.com] canada goose online [www.canadagoosejacketsoutletonlinesale.com] goose down jackets [www.canadagoosejacketsoutletonlinesale.com] canada goose outlet online [www.canadagoosejacketsoutletonlinesale.com] Lexo vazhdimin e kėtij komenti...


  jordan 9s (Vota: 1)
  nga saleshop ditėn Monday, 31 October @ 06:06:29 PDT
  (Info Pėrdoruesit | Dėrgo njė Mesazh) http://www.oakleysunglassesvaultoutletstore.com
  After releasing out of nowhere this morning alongside the Air Jordan 1 Black Toe and Air Jordan 1 Banned to celebrate “Banned Day”, we now have more information regarding this new colorway of the Air Jordan 31.We have now found out this this Air Jordan Jordan 11 [www.nikefactorystoresoutlet.com] 31 will be getting a wider release in early November. Known as the Air Jordan 31 Chicago, this colorway of the 31 draws inspiration from the OG colorway of the Air Jordan 1 and features a White and Varsity Red Flyweave and leather upper with Black accents placed on the Swoosh and Jumpman logos, laces, inner liner, and midsole.Look for the Air Jordan 31 Chicago to release on November 5, 2016 for $185.
  A brand new colorway of the Air Jordans For Sale [www.nikefactorystoresoutlet.com] Jordan 6 will be releasing on New Year’s Eve. The colorway will be known as the Black Cat and features an all-black leather upper with 3M detailing on the laces and side panels. The shoe also features perforations on the ankle, side panels, and the toebox. A white midsole and translucent black Jordan 11 "72-10" [www.nikefactorystoresoutlet.com] outsole are the finishing touches on this Air Jordan 6 that is expected to release on December 31, 2016 for $190.Stay tuned to Kicks On Fire for more updates on this upcoming release.
  Last night’s preseason match against the Timberwolves showcased Russell Westbrook wearing a new Air Jordan 31 Hybrid PE.Making its Jordan Eclipse [www.nikefactorystoresoutlet.com] first debut, this rendition of the basketball silhouette is slightly different from its traditional makeup, as it has been tweaked with an AJ 30 sole unit. It’s reported that Westbrook prefers this cushioning instead. Overall, the sneaker retains its flyweave/leather upper, which is draped in bold orange with blue and white accents Jordan Shoes 2016 [www.newjordansshoes2016.com] to perfectly coordinate with the Oklahoma City Thunder’s signature colors.It’s unlikely these will be offered to the public, but would you be interested in this rendition instead?
  Dressed entirely in seafoam green, the sneaker is detailed with the number “23” on the right tongue and “SF” for SoleFly on the left Jordan shoes [www.newjordansshoes2016.com] tongue. A matching translucent seafoam green outsole which is complemented by a carbon fiber plate between the heel and forefoot, rounds out its overall profile.Limited to 1,500 pairs only, you can find it in-store at Solefly’s Cutler Bay location on October 22nd, while an online release will follow on October 24th.The retail Jordan 7 [www.nikefactorystoresoutlet.com] price is listed at $275.Click and bookmark our official Solefly x Air Jordan 23 launch page now for more images, the latest information and release details.
  After a brief hiatus, the Air Jordan 3 will return in an all-new colorway this Fall 2016.Although it won’t correlate with the Monday after the Thanksgiving Cheap Jordans for sale [www.cheapjordansshoesforsale2016.com] holiday, as the moniker suggests, t

  Lexo vazhdimin e kėtij komenti...


  20161222caihuali (Vota: 1)
  nga 20161222caihuali ditėn Thursday, 22 December @ 08:42:01 PST
  (Info Pėrdoruesit | Dėrgo njė Mesazh)
  omega watches [www.omegawatches.me.uk]
  ralph lauren outlet [www.ralphlauren-polo.in.net]
  michael kors outlet [www.michael-korsoutletsonline.us.com]
  michael kors outlet [www.michael-korsoutletsonline.us.com]
  nba jerseys [www.cheapnba-jerseys.us.com]
  jordan shoes [www.jordanshoes.us.com]
  cartier watches [www.cartier.us.com]
  cheap mlb jerseys [www.cheapmlbjerseys.net]
  nike free running [www.nikefree5.us]
  north face jackets [www.thenorthfacejacket.com.co]
  oakley sunglasses [www.oakleysunglasseswholesaleauthentic.us.com]
  ralph lauren outlet [www.ralphlauren-polo.in.net]
  true religion jeans [www.jeanstruereligion.in.net]
  air max uk [www.nike-airmax90.org.uk]
  toms outlet [www.tomsshoesoutlet.us.com]
  louis vuitton outlet [www.louisvuittonoutletclearance.us.com]
  rolex watches,rolex watches,swiss watches,watches for men,watches for women,omega watches,replica watches,rolex watches for sale,rolex replica,rolex watch,cartier watches,rolex submariner,fake rolex,rolex replica watches,replica rolex [www.replica-watchesforsale.us.com]
  coach outlet [www.coachoutletclearancesale.us.com]
  air max 90 [www.nikeairmax90.me.uk]
  moncler outlet [www.moncleroutletonline.us.com]
  air max 90 [www.nikeairmax90.me.uk]
  fitflops sale clearance [www.fitflopssale.us]
  adidas uk store [www.adidasukstore.org.uk]

  Lexo vazhdimin e kėtij komenti...


  Re: TE KOLEKSIONOSH .. ESHTE ARGETIM (Vota: 1)
  nga saleshop ditėn Thursday, 22 June @ 02:15:39 PDT
  (Info Pėrdoruesit | Dėrgo njė Mesazh) http://www.oakleysunglassesvaultoutletstore.com
  Last night's red-carpet launch of the Prabal Gurung for Target collection was a total feast for the eyes; besides getting to check out all the christian louboutin outlet [www.christianlouboutinshoessalesinc.com] beautiful pieces, we were treated to a stylish carnival complete with rides, games, and tons of fun decor. The "date night"-inspired event was the perfect kickoff to New York Fashion Week and Valentine's Day, and we got the chance to chat with the designer red bottoms shoes [www.redbottomshoesforwomenonsale.com] himself. Prabal told us all about his inspiration for the collection, his "immense love for women and girls," and his tips for styling up the perfect date-night look. He also let us in on which pieces you must snap up when the collection hits louboutin sale [www.christianlouboutinshoessalesinc.com] Target stores on Feb. 10. Check it all out in this Fashion Flash!
  Get your front-row seat! The Timo Weiland Fall 2013 show starts Thursday at 1 p.m. EST, but if you're not in New York for the shows, you can tune in right red bottom shoes christian louboutin [www.christianlouboutinshoessalesinc.com] here.
  Carly Cushnie and Michelle Ochs must be in a romantic mood for Fall 2013. Sure, there were plenty of the duo's signature femme-fatale dresses in the mix — complete with cutouts, lace-ups, and curve-hugging seams — but this time around there was also christian louboutin [www.christianlouboutinshoessalesinc.com] something new: seperates with roomier silhouettes and a hint of modesty. Long, flowing maxi dresses, a-line flared skirts, and boxy jackets in rubberized wool (the most striking of which were lined with fur) looked right at home with the label's more hard-lined pieces — red bottoms shoes [www.redbottomshoesforwomenonsale.com] and proved that Cushnie and Ochs know exactly what a woman wants to wear. One dress in particular, — a well-balanced mix of sexy and sweet in luxe, hunter green silk with teasing double slits — is sure to top many a wishlist come christian louboutin sale [www.christianlouboutinshoessalesinc.com] next Fall.
  Gorgeous wool, luxurious fur, and sleek leather — Yigal Azrouėl's Fall '13 runway collection was filled with a textural medley of modern pieces. The designer's knack for sharp sophistication was made evident via tapered trousers, chic blazers, and slick peplum tops. louboutin shoes [www.christianlouboutinshoessalesinc.com] However, it was Azrouėl's outerwear that stole the show. From tailored cashmere overcoats to subversive, leather-embellished parkas, see the stunning top 11 outerwear pieces that caught our eye — and you'll understand why Azrouėl garnered such a loud applause from the audience today at christian louboutin shoes [www.christianlouboutinshoessalesinc.com] the Highline Stages.
  Many fashionable Hollywood celebrities turned up the glamour at last night's amfAR Gala at NYC's Cipriani

  Lexo vazhdimin e kėtij komenti...   
   
  All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2007 by Albanian Collectionist & TanMarket.com