Welcome to Albanian Collectionist                                                                          TanMarket.com
 
 

  Menu

Home - Hyrje

Gallery - Galeria     
 • "Marubi" Studio
 • "Mother Teresa"
 • "Kosova Cities"
 • "Albanian Beer Labels"
 • "The Zoo Phone Cards"

  Albania - Photo Gallery

  Links - Lidhjet
 • Albanian TanPortal
 • English ACLIS

  Archives - Arkiv

  Contact - Kontakt
 •  

    Reklamė


  Kodak and Collectionist TanMarket.com

   

   
    Letters:

  PAS NJĖ DĖSHMIE TĖ SHERIF MERDANIT


  Dėrguar tė Thursday, 06 March @ 18:29:25 PST nga collectionist
   
   
    Alb Letters
   Albanian

   Korrespondenca nga burgu

   z. Thimi NIKA

   Nė filatelinė shqiptare pas Luftės sė Dytė Botėrore dhe deri nė vitin 1990 paraqet interes tė veēantė edhe historia postare e burgjeve politike. Por ēfarė dhe sa dimė pėr tė? Shumė pak, pėr tė mos thėnė aspak. Pse? Pėr korrespondencėn nga burgjet famėkėqija tė shtetit diktatorial nuk ėshtė shkruar thuajse fare. Ndoshta nga qė personat e interesuar pėr fushėn e filatelisė kėtė realitet nuk e njohin, ose nuk kanė dashur ta njohin.   Nisur nga qėllimi pėr tė sjellė qoftė edhe njė informacion pa mėtime tė mėdha dhe pėr tė nxitur ndoshta edhe ndonjė debat publik nė faqet e revistės “Koleksionisti”, vendosa tė bėj hapin e parė nė kėtė drejtim, nisur edhe nga disa dėshmi tė drejtpėrdrejta tė tre ish-tė dėnuarve politikė Sherif Merdani, (kėngėtar i njohur, aktualisht koleg pune dhe nė njėjtėn zyrė me autorin e shkrimit), Gjergj Titani, ish-ushtarak dhe Daut Gumeni, ish-mėsues e diplomat, tė cilėt, nė njė farė mėnyre, janė bashkėautorė tė shkrimit dhe gjej rastin t’i falenderoj pėrzemėrsisht si pėr evidentimin deri nė detaje tė tė gjithė praktikės, ashtu dhe pėr mirėsinė e bujarinė qė treguar, duke mė vėnė nė dispozicion njė sėrė materialesh filatelike, zarfa e telegrame, dėrguar nga ata vetė ose nga tė afėrt e familjarė tė tyre nga ose me destinacion burgjet famėkėqij tė Burrelit, Spaēit, Qafė Barit etj.

   Fillimisht po i referohem njė dėshmie pėr korrespondencėn nga burgu, qė ma ka dhėnė me shkrim shumė vite mė parė ish-i dėnuari politik Sherif Merdani, i cili ka qendruar plot 16 vjet nė burg me akuzėn qesharake “Agjitacion e propagandė kundėr pushtetit popullor”:

   “Po pėrpiqem, shkruan ai, tė formuloj kėtė dėshmi mbi njė dukuri tė pėrjetuar gjatė 16 viteve tė burgut, pikėrisht nė periudhėn qershor 1973-korrik 1989. Ėshtė fjala pėr korrespondencėn personale me familjen dhe rregullat strikte tė njė censure tė pashembullt, qė ekzistonin nė atė kohė ndaj kėsaj dukurie. Konkretisht:

   Ēdo i dėnuar mund tė dėrgonte nė familje, dhe vetėm nė familjen e tij, jo mė shumė se dy letra nė muaj. Letra duhej tė pėrmblidhej nė dy faqe fletoreje tė thjeshtė dhe detyrimisht tė trajtonte vetėm probleme familjare e personale tė shėndetit, gėzimeve, fatkeqėsive, duke pėrmendur nė to vetėm emrat e njerėzve tė familjes qė mbanin tė njėjtin mbiemėr me autorin e letrės. Nė korrespondencė ishte krejtėsisht e ndaluar pėrmendja e fenomeneve dhe figurave politike tė kohės, bėrja e analizave politike apo aludimeve tė ndryshme. Gjuha e pėrdorur duhej tė ishte e thjeshtė, me fraza tė kuptueshme nė dialektin toskėrisht, pa pėrdorur asnjė fjalė nė gjuhė tė huaja.

   Kėto rregulla ishin tė njėjta si pėr tė dėnuarin politik ashtu dhe pėr familjarėt e tij, tė cilėt, ndryshe nga tė dėnuarit, lejoheshin tė shkruanin diēka mė tepėr nga norma, por detyrimisht me pėrmbajtje plotėsisht familjare. Aq monotone, madje e njohur apiori ishte pėrmbajtja e kėtyre letrave sa shpesh herė tė dėnuarit guxonin tė bėnin edhe humor: “ Ta shohim njėherė letrėn nė rreshtat e fundit, nėse prindėrit apo familjarėt e tjerė na kanė kujtuar me ndonjė 1000 lekėsh tė vjetėr pėr ushqime, pastaj e lexojmė nga fillimi”. Besoj se nė kėtė dėshmi, shprehja mė e saktė, qė do tė mund tė karakterizonte mohimin e tė drejtave njerėzore, brenda limiteve tė njė censure ēnjerėzore, do tė ishte “NO COMENT !”

   Praktikisht, pėr tė dėrguar njė letėr, vazhdon dėshmia e z. Merdani, vepronim nė kėtė mėnyrė: pasi plotėsoheshin dy faqet e lejuara, letrėn e futnim nė nje zarf tė thjeshtė dhe tė hapur. Pullėn, qė e vendosnim nė pjesėn e pėrparme tė zarfit, e ngjitnim vetėm nė njerin prej cepave tė saj, nė mėnyrė qė “operativi” ose “komisari” i burgut tė mund tė kontrollonte hapėsirėn e vogėl tė zarfit qė do tė zinte pulla, pėr tė parė nėse aty ishte shkruar ndonjė frazė “armiqėsore” ose “informative”.

   Po kėshtu letrat qė vinin nga familjarėt nė adresė tė tė dėnuarit politik, na dorėzoheshin tė hapura, pra tė kontrolluara dhe shpesh herė me fraza tė tėra tė fshira me bojė tė padukshme. Nuk mungonin rastet kur, pėr “shkelje” tė tilla, i burgosuri ndėshkohej me ndalim tė korrespondencės familjare pėr njė periudhė nga 3-6 muaj.

   Gjithsesi, edhe brenda hapėsirės sė kėsaj censure, letra dhe nėpėrmjet saj, korrespondenca mjerane e pėrshkruar mė lart, ishte njė ngushėllim dhe njė ushqim shpirtėror pėr tė dėnuarit politikė, tė cilėt, pėr kėtė dukuri, shpreheshin: “Njė letėr nga familja na dhuron njė muaj jetė”.”

   Kėtė dėshmi tė z. Sherif Merdani e riprodhuam tė plotė, sepse pak a shumė nė tė sintetizohen edhe rrėfimet e dy ish-tė burgosurve tė tjerė, zz. Daut Gumeni dhe Gjergj Titani. Kushdo qė njihet me to nuk mund tė mos nxjerrė disa pėrfundime:

   Sė pari, korrespondenca nga burgu apo e destinuar pėr ata qė gjendeshin brenda mureve tė tij censurohej plotėsisht dhe hapur, ndonėse fshehtėsia e korrespondencės shpallej si njė e drejtė kushtetuese;

   Sė dyti, realizimi i censurės nga nėpunėsit e ngarkuar enkas me kėtė detyrė bėhej nėpėrmjet njė rregulloreje qė kishte tė kodifikuar ēdo detaj, duke filluar nga numri tejet i kufizuar i personave kujt lejohej t“i shkruaje, pėrcaktimi i dy faqeve qė mund tė shkruaje e deri se kush kishte tė drejtė tė vendoste pullėn e tė mbyllte zarfin. Kėtė rregullore ēdo i burgosur e mėsonte menjėherė sapo bėhej pjesė e komunitetit tė burgut dhe ishte i detyruar ta zbatonte deri ditėn qė kryente dėnimin;

   Sė treti, shkelja mė e vogėl e ēdo rregulli pėrdorej edhe si masė ndėshkimi. Kur adminstrata e burgut gjykonte se ishte shkelur rregullorja, ajo arbitrarisht mund tė vendoste tė mos e njoftonte fare tė dėnuarin pėr letrat qė i kishin ardhur nga familjarėt apo tė afėrmit, ose mund t“ia jepte nė njė kohė qė s“i duheshin mė, pasi atyre qė shkruheshin nė to u kishte humbur aktualiteti;

   Sė katėrti, pėrgjithėsisht letrat qė u dėrgoheshin tė dėnuarve, pėrveē se hapeshin, lexoheshin apo u fshiheshin me bojė speciale fraza tė tėra, u shqiteshin pullat nga zarfat, pėr tė parė se mos kishte tė shkruar poshtė tyre gjėra qėllimkėqija, qė synonin t“u fshiheshin censurės. Rrallė ndonjė letėr e tillė shpėtonte pa hequr pullėn nga zarfi.

   Natyrisht, nė kufijtė e njė shkrimi, sado i gjatė qoftė ai, nuk mund tė shterret kurrsesi tėrė problematika qė rrok tema e korrespondencės nga burgu. Por, pėr ta bėrė sa mė tė prekshme atė, nga fondi i kėsaj korrespondence, qė autori i shkrimit e ruan me fanatizėm nė koleksionin e tij, po sjellim disa ilustrime.

   Tri zarfat e parė janė dėrguar nga ish-i dėnuari politik Sherif Merdani, nga burgjet e Burrelit, Spaēit e Qafė Barit, nė adresė tė tė atit, Qemalit dhe tė vėllait, Meleqit nė fshatin Shtyllė tė Korēės, ku ata u internuan familjarisht pas dėnimit tė Sherifit.

   Ky zarf mban si datė nisjeje nga burgu i Burrelit, ose siē ishe i detyruar ta shkruaje mbi zarf “Reparti 321, Burrel’’, 28 nėntorin 1978. Ai ka pėrshkuar kėtė rrugė: mė 29 nėntor 1978 mbėrrin nė Tiranė, mė 30 nėntor 1978 nė Korēė dhe, mė 1 dhjetor 1978, nė Vithkuq. Prej aty nuk dihet se kur i ka rėnė nė dorė babait tė Sherift nė fshatin Shtyllė.

   Burgu i Spaēit nė Mirditė kishte si adresė “Reparti 303, Spaē’’. Pikėrisht nga ky burg ėshtė nisur ky zarf mė 27 shtator 1983. Tė nesėrmen ka marrė vulėn e Postės nė Rrėshen, mė 30 shtator 1983 ka shkuar nė Korēė dhe prej aty nė Vithkuq e pastaj nė Shtyllė.

   Zarfi i tretė ka si adresė nisjeje burgun e Qafė Barit, ose siē njihej ndryshe “Reparti 311, Qafė Bari, Fushė Arrėz’’. Ai ka marrė vulė nė Tuē, nė Tiranė dhe nė Vithkuq, ku ka mbėrritur mė 8.10.1983

   Zarfi i mėposhtėm ėshtė nisur nga Fieri, mė 25 janar 1983, nė adresė tė ish-tė dėnuarit politik, z. Daut Gumeni, nė burgun e Burrelit. Ky ėshtė nga tė rrallėt zarfa adresuar nė burg qė ka shpėtuar pa iu hequr pulla. Ai ka mbėrritur nė burgun e Burrelit tė nesėrmen, ēka vėrtetohet nga data nė vulėn e Postės sė Burrelit dhe i ėshtė dorėzuar z.Gumeni dy ditė mė vonė, mė 28 janar 1983, siē konfirmohet me shkrimin dhe firmėn e tij: “marrė mė 28.I.1983’’.

   Korrespondenca qė vijon ka pėr autor ish-tė dėnuarin tjetėr nė burgun e Burrelit, z. Gjergj Titani. Ajo pėrbėhet nga njė zarf, njė kartolinė, njė telegram dhe njė telegram me pėrgjigje. Nuk po bėjmė asnjė koment rreth tyre, pėr ta bėrė vetė lexuesi.

   06 Mars 2008

   Dergoji per "Koleksionistin Shqiptar" - z. Sokrat Bozo
   
   
    Login

  Nickname

  Password

  Nuk keni akoma njė account? krijoje tani Kėtu!. Si pėrdorues i regjistruar mund tė shfrytėzosh dhe tė personalizosh tė gjitha shėrbimet e afruara.
   

    Links Tė Ngjashėm

  · Kliko per pamje te plote - click for a big resolution
  · Kliko per pamje te plote - click for a big resolution
  · Kliko per pamje te plote - click for a big resolution
  · Kliko per pamje te plote - click for a big resolution
  · Kliko per pamje te plote - click for a big resolution
  · Kliko per pamje te plote - click for a big resolution
  · Kliko per pamje te plote - click for a big resolution
  · Kliko per pamje te plote - click for a big resolution
  · Kliko per pamje te plote - click for a big resolution
  · Kliko per pamje te plote - click for a big resolution
  · Kliko per pamje te plote - click for a big resolution
  · Tjetėr Alb Letters
  · Lajme nga collectionist


  Artikulli mė i lexuar nė lidhje me Alb Letters:

  Nju Jork, perkujtohet 10 vjetori i vdekjes se Nene Terezes


   

    Voto Artkullin

  Mesatarja: 0
  Vota: 1


  Ju lutem, ndalo njė sekondė dhe voto pėr kėtė artikull:

  Nuk bėn njė lek
  Normal
  I Mirė
  Shumė i Mirė
  I Shkėlqyeshėm


   

    Opcione


  Faqe e Stampueshme  Faqe e Stampueshme

  Dėrgoja kėtė Artikull ndonjė Miku  Dėrgoja kėtė Artikull ndonjė Miku
   

   
   
  "Hyrje e koduar" | Login/Krijo Account | 25 komente | Kėrko diskutimin
  Limit
  Komentet janė pronė e kujt i bėn. Ne nuk jemi pėrgjegjės mbi pėrmbajtjen e tyre.
   
   


   
   
  Komentet Ndalohen pėr Anonimėt, regjistrohu
   
   


  Re: FOTOT E VJETRA TE BERATIT EMIGROJNE NE KANADA (Vota: 1)
  nga django ditėn Monday, 02 December @ 07:07:03 PST
  (Info Pėrdoruesit | Dėrgo njė Mesazh) http://www.coachoutleshome.com
  A 50-member committee Coach Factory Outlet [www.coachoutletstorenio.com] completed Sunday an item-by-item vote on the 247 articles of a new constitution for Egypt, Coach Factory Outlet [www.coachoutletstorenio.com] according to a breaking news banner on state-run Nile TV and reporting on state-run al-Ahram Online. Coach Outlet [www.coachoutletonlineeco.com]
  The next steps in the process for the the draft to become law are for Egypt's Coach Online Outlet [www.coachoutletonlinesai.com]interim President Adly Mansour to ratify Coach Factory Outlet [www.coachoutletstorenio.com]the charter on Tuesday and then announce a date for it to be put to a popular referendum. Coach Outlet Store [www.coachfactoryoutletsein.com]
  The constitution will replace the one suspended in 2011, Coach Outlet Store [www.coachfactoryoutletsein.com] al-Ahram reported.
  Egypt's new constitution would ban religious Coach Outlet Online [www.coachfactoryoutletcoit.com] parties and put more power in the hands of the military, Coach Handbags Outlet [www.coachfactoryoutletianc.com]according to a draft posted on state media Coach Outlet Store [www.coachfactoryoutletsein.com]earlier Sunday."The constitution brings back soft power to Egypt. Coach Factory Online [www.coachoutletstoreani.com] It's the real power that gave Egypt influence and a role and glory," Coach Factory Outlet [www.coachoutletstorenio.com] Amr Moussa, head of the assembly, said at a news conference on Saturday. " Coach Factory Outlet [www.coachoutletstorenio.com]It deals with the dangerous circumstance through which Egypt passes." Coach Outlet Store Online [www.coachoutletstoreoan.net]The new constitutional articles come months after a military coup unseated elected President Mohamed Morsy in July and touched off a series Coach Bags Outlet [www.coachoutletonlineaec.com]of protests that ended in violence. True Religion Outlet [www.truereligionjeansftc.com]The painstaking process of approving the draft of the Michael Kors Outlet Online [www.michaelkorsoutletacs.net] new constitution started Saturday Michael Kors Bags Outlet [www.michaelkorsoutletpft.com].Also on Saturday, security forces dispersed protesters who were demonstrating against Egypt's anti-protest law. True Religion [www.truereligionjeansct.com

  Lexo vazhdimin e kėtij komenti...


  coach factory outlet online (Vota: 1)
  nga pdate ditėn Thursday, 13 February @ 04:03:48 PST
  (Info Pėrdoruesit | Dėrgo njė Mesazh) http://www.coach-factory-outlet-online.com/
  Some of our coach editors were lucky enough to attend a pre-shopping event and they got the deets on what's flying off the shelves.
  coach factory outlet online [www.coach-factory-outlet-online.com]
  If there's common ground between the two that won't lead to gut-twisting anxiety or tears and disappointment, it's probably this coach Chocolate Truffle Ring ($23).
  coach outlet store online [www.coachoutletstoreonline2014.com]
  There's a sailor stripe shirt and then there's a shirt that actually looks like a sailor might have worn it - especially if that sailor's name was coach outlet.
  coach factory [www.coachfactoryoutlet-2014.com]
  Sharing the thirty-six-piece chocolate set will seem like an act of kindness (and it totally is!), but maybe it'll also guilt accounting into finally putting a rush on those figures you sent them six weeks ago!
  coach handbags [www.coachhandbagsnew2014.com]
  Each bag contains two ounces of beans and is packaged smartly with a message of affection on the front.
  coach factory handbags outlet [www.coachfactoryoutlethandbags.com]
  It'll help smooth and hydrate patchy elbows and coach outlet and restore moisture to hands and feet.

  coach outlet [www.coachfactoryoutlet-purse.com]
  Recently while giving these talks, it occurred to me that some of the points I'm making are actually pretty relevant to just general life,
  prada outlet [www.pradaoutlet-store.com]
  so I thought I'd share a few of them here.
  michael kors outlet [www.michaelkorsoutlet-store.com]
  Despite the ensuing interval,
  michael kors outlet store [www.michael-kors-outlet-store.com]
  only a third of the companies that used fitflops in the facility have offered to compensate the survivors and the families of the deceased.
  fitflops [www.fitflopsflipflops.com]
  Fitflop Offer is valid through tonight 02/09/2014!
  fitflop shoes [www.fitflopflip-flop.com]
  This new line extension is sure to bolster business for the brand, since Duckie Brown has been a steadily creative menswear coach.
  www.coachfactory.com/store [www.coachfactoryoutlet-2014.com]


  huali10cai (Vota: 1)
  nga huali10cai ditėn Wednesday, 16 April @ 02:01:52 PDT
  (Info Pėrdoruesit | Dėrgo njė Mesazh)
  air jordans [www.airjordans.us.com]
  nike free [www.nikefree-run.us]
  michael kors handbags [www.michaelkorshandbags.us]
  mulberry handbags [www.mulberry.com.co]
  prada shoes [www.prada-outlet.us]
  cheap hollister clothes [www.hollisterclothing.info]
  hogan shoes [www.hogan-shoes.us]
  cheap jordans shoes [www.cheap-jordanshoes.net]
  p90x workout [www.p90xworkouts.us]
  gucci shoes [www.guccishoes.us.com]
  coach outlet [www.coachfactoryoutleti-inc.com]
  ray ban sunglasses [www.ray-bansunglasses.org]
  true religion [www.truereligion-outlet.us]
  cheap jerseys [www.cheap-jerseys.asia]
  nike free shoes [www.nikefreerun5.org]
  coach outlet store online [www.topcoachoutletonlinestore.com]
  toms shoes [www.toms.us.com]
  michael kors outlet [www.michael-kors-outlet.cc]
  burberry outlet [www.burberry.us.com]
  coach factory outlet online [www.officialcoachoutletfactory.com]
  fitflops [www.fitflops.org]
  cheap jordans [www.cheap-jordans.us.com]
  louis vuitton [www.louisvuitton.name]
  Dolce & Gabbana [www.dolcegabbana.us.com]
  celine handbags [www.outlet-celine.com]
  gucci outlet [www.gucci-outlet.cc]
  abercrombie & fitch [www.abercrombieandfitch.cc]
  coachfactory.com [www.coach-factory.biz]
  michael kors outlet online [www.michaelkorsoutletonline.co]
  louis vuitton handbags [www.vuitton-louis.cc]
  louis vuitton outlet [www.louis-vuitton-outlet.eu]
  louis vuitton outlet stores [www.louis-vuitton-outlet.us.com]
  michael kors handbags [www.michaelkorsbagsoutlet-2013.com]
  cheap oakleys [www.discountoakleysunglassese.us]
  michael kors outlet [www.michaelkors-handbags.biz]
  coach factory online [www.coachfactoryoutletonline.name]
  louis vuitton outlet stores [www.louis-vuitton-outlet.us.com]
  michael kors bags [www.michael-korshandbags.cc]
  coach factory online [www.coachfactoryoutletonline.name]
  coach factory outlet [www.coachfactory-outlet.us.com]
  coach factory outlet [www.coachfactory-outlet.us.com]
  coach factory outlet [www.coachfactory-outlet.us.com]
  coach handbags 2014 [www.coachhandbags.cc]
  louis vuitton online shop [www.vuitton-louis.us]
  coach outlet online [www.coach-factory.us]
  louis vuitton [www.vuittonlouis.co]
  lululemon clothing [www.lululemon-clothing.com]
  louis vuitton outlet [www.louis-vuitton-outlet.eu]
  louis vuitton outlet [www.louis-vuitton-outlet.eu]
  louis vuitton handbags [www.vuitton-louis.cc]
  lululemon outlet [www.outletlululemon.us]
  louis vuitton outlet online
  Lexo vazhdimin e kėtij komenti...


  suxiaocai (Vota: 1)
  nga suxiaocai ditėn Wednesday, 21 May @ 08:48:03 PDT
  (Info Pėrdoruesit | Dėrgo njė Mesazh) http://www.coach-handbags.name
  coachfactory.com [www.coach-factory.biz]
  michael kors outlet online [www.michaelkorsoutletonline.co]
  louis vuitton handbags [www.vuitton-louis.cc]
  louis vuitton outlet [www.louis-vuitton-outlet.eu]
  louis vuitton outlet stores [www.louis-vuitton-outlet.us.com]
  michael kors handbags [www.michaelkorsbagsoutlet-2013.com]
  cheap oakleys [www.discountoakleysunglassese.us]
  michael kors outlet [www.michaelkors-handbags.biz]
  coach factory online [www.coachfactoryoutletonline.name]
  louis vuitton outlet stores [www.louis-vuitton-outlet.us.com]
  michael kors bags [www.michael-korshandbags.cc]
  coach factory online [www.coachfactoryoutletonline.name]
  coach factory outlet [www.coachfactory-outlet.us.com]
  coach factory outlet [www.coachfactory-outlet.us.com]
  coach factory outlet [www.coachfactory-outlet.us.com]
  coach handbags 2014 [www.coachhandbags.cc]
  louis vuitton online shop [www.vuitton-louis.us]
  coach outlet online [www.coach-factory.us]
  louis vuitton [www.vuittonlouis.co]
  lululemon clothing [www.lululemon-clothing.com]
  louis vuitton outlet [www.louis-vuitton-outlet.eu]
  louis vuitton outlet [www.louis-vuitton-outlet.eu]
  louis vuitton handbags [www.vuitton-louis.cc]
  lululemon outlet [www.outletlululemon.us]
  louis vuitton outlet online
  Lexo vazhdimin e kėtij komenti...


  xiaomei20cai (Vota: 1)
  nga xiaomei20cai ditėn Saturday, 28 June @ 00:49:54 PDT
  (Info Pėrdoruesit | Dėrgo njė Mesazh)
  oakley backpack [www.cheapoakleysunglassesv.org]
  cheap red bottom high heel shoes [www.red-bottom-shoes.us]
  where to buy louis vuitton online [www.vuittonlouis.name]
  buy oakley sunglasses online [www.cheapoakleyssunglassesclearance.us]
  authentic louis vuitton outlet [www.louis-vuitton-handbags.cc]
  coach outlet tannersville pa [www.coach-factoryoutlet.eu]
  louis vuitton outlet online store [www.louis-vuittonoutlet.net]
  oakley zero [www.cheapoakleyssunglassesclearance.us]
  oakley half jacket sunglasses [www.cheapoakleyssunglassesclearance.us]
  coach legacy wallet [www.coachfactory.biz]
  michael kors messenger bag [www.michael-korsoutlet.co]
  heels with the red bottoms [www.red-bottom-shoes.us]
  michael kors shoes on sale [www.michael-korsoutlet.biz]
  louis vuitton vernis alma [www.vuitton-louis.cc]
  michael kors collection [www.michael-kors.us]
  cheap louis vuitton handbags [www.louisvuittonhandbags.name]
  michael kors down coat [www.michaelkorsoutlet.name]
  oakley sunglasses for military [www.cheapoakleysunglassesv.org]
  where to get louis vuitton cheap [www.louisvuittonhandbags.name]
  christian louboutin saks fifth [www.christian-louboutin-outlet.name]
  michael kors bag sale [www.michael-korsoutlet.eu]
  coach checkbook wallet [www.coachfactory.biz]
  louis vuitton wallets for women [www.vuitton-louis.cc]
  where to buy louis vuitton [www.

  Lexo vazhdimin e kėtij komenti...


  Re: PAS NJĖ DĖSHMIE TĖ SHERIF MERDANIT (Vota: 1)
  nga korsu001 ditėn Thursday, 14 August @ 03:13:33 PDT
  (Info Pėrdoruesit | Dėrgo njė Mesazh) http://www.lanciaklub.hu/
  prada outlet [www.pradaoutletonlineb.com], jordan shoes [www.airjordanshoes-retro.com], converse shoes [www.converse--shoes.com], louis vuitton [www.louis-vuittonhandbags.co.uk], insanity [www.insanityworkouts-calendar.com], louboutin [www.red-bottomshoes.us], burberry [www.sacburberry-pascher.fr], moncler outlet [www.monclerjackets-outlet.com], nike free [www.nike-freerunning.co.uk], ray ban [www.raybansunglassese.co.uk], ray ban [www.raybansunglassese.co.uk], lululemon [www.lululemonoutlet-canada.ca], longchamp [www.saclongchamp-pas-cher.fr], louboutin [www.red-bottomshoes.us], michael kors [www.michaelkorshandbags-uk.co.uk], coach purses [www.coach-purses-handbags.com], nike free [www.nike-freerunning.co.uk], moncler [www.doudoune--moncler.fr], oakley sunglasses [www.oakleysunglasses-outletcheap.com], prada handbags [www.pradahandbagsshoes.com], louboutin [www.red-bottomshoes.us], marc jacobs [www.marcjacobshandbagsoutlet.net], beats by dre [www.beats-bydrdre-headphones.com], oakley sunglasses [www.oakleysunglasses-outletcheap.com], michael kors [www.michaelkorshandbags-uk.co.uk], canada goose [www.canadagoosejacketsoutlet.ca], Lexo vazhdimin e kėtij komenti...


  shuaigecai (Vota: 1)
  nga shuaigecai ditėn Thursday, 14 August @ 06:00:36 PDT
  (Info Pėrdoruesit | Dėrgo njė Mesazh)
  coach.com [www.officialcoachoutletfactory.us]
  air jordan release dates [www.jordan-shoes.us.com]
  wholesale jerseys [www.cheapjerseys-nfl.us.com]
  red bottom shoes [www.louboutin.us.com]
  jordan shoes for sale [www.cheap-jordans.us.com]
  burberry sale [www.burberrys-outlet.us]
  louis vuitton neverfull [www.louis-vuittonoutlet.net]
  coach [www.coach-handbags.us.com]
  abercrombie coupons [www.abercrombieandfitch.cc]
  football jerseys [www.cheapjerseys-nfl.us.com]
  louis vuitton shoes [www.louisvuitton-outlet.us.com]
  jordan 6 rings [www.cheap-jordans.us.com]
  michael kors uk [www.michael--kors.com]
  baseball jerseys [www.cheap--nfljerseys.us]
  michael kors crossbody [www.michaelkorsoutlet-handbags.us]
  kate spade wallet [www.katespadehandbagonsale.com]
  gucci watches for men [www.guccioutlet-handbags.com]
  louis vuitton purses [www.louis-vuitton-handbags.name]
  coach bags [www.officialcoachoutletfactory.us]
  louis vuitton [www.louis-vuittonoutlet.biz]
  jordan retro [www.jordanshoes.us.com]
  michael kors [www.michaelkors-outlethandbags.com]
  michael kors watches for men [www.michaelkorsoutlet-handbags.us]
  louis vuitton sunglasses [www.louisvuitton-outlet.us.com]
  jordan release [www.jordan-shoes.us.com]

  Lexo vazhdimin e kėtij komenti...


  xxxx (Vota: 1)
  nga XxxErbi ditėn Friday, 22 August @ 02:19:17 PDT
  (Info Pėrdoruesit | Dėrgo njė Mesazh)
  polo ralph lauren outlet [www.ralphlauren-outlet.name]
  polo shirt [www.ralphlauren-outlet.name]
  uggs for women [www.ugg-outlet.org]
  canada goose black friday [www.blackfriday-deals.org]
  burberry outlet [www.burberry-handbags.net]
  mens ugg boots [www.cheapuggsonsale.us]
  northface jackets [www.the-northface-outlet.net]
  north face jackets [www.the-northface-jackets.us]
  coach handbags [www.coach-factory.eu]
  michael kors cyber monday 2014 [www.cybermonday-2014.net]
  coach cyber monday [www.cybermonday-2014.net]
  nfl jerseys [www.cheapnfl-jerseys.org]
  polo ralph lauren [www.ralphlauren-outlet.name]
  burberry trench coat [www.burberryoutlet.name]
  burberry outlet [www.burberry-handbags.net]
  ugg boots uk [www.ugg-boots.co]
  coach diaper bag [www.coach-factory.eu]
  ugg boots on sale [www.ugg-sale.cc]
  north face jacket [www.the-northface.biz]
  black friday sale [www.blackfriday-deals.org]
  ugg black friday [www.blackfriday-deals.org]
  canada goose cyber monday 2014 [www.cybermonday-ads.com]
  jersey [www.nfl-jerseys.us]
  polo outlet [www.ralphlauren-outlet.name]
  burberry purses [www.burberrysale.us]
  basketball jerseys [www.cheap--jerseys.com]
  north face cyber monday [www.cybermonday-deals.org

  Lexo vazhdimin e kėtij komenti...


  xiaozhengm123 (Vota: 1)
  nga xiaozhengm123 ditėn Monday, 10 November @ 04:06:39 PST
  (Info Pėrdoruesit | Dėrgo njė Mesazh) http://www.louis-vuitton-outlet.biz
  cheap nba jerseys [www.cheapnba-jerseys.com]
  louis vuitton outlet [www.louisvuitton-outlet.us.com]
  louis vuitton outlet [www.louisvuitton-outlet.us.com]
  burberry outlet [www.burberry-outlet.us.com]
  louis vuitton outlet online [www.louis-vuittonoutlet.cc]
  coach handbags [www.coach-handbags.name]
  cheap jerseys [www.cheapnfljerseys.eu.com]
  mont blanc [www.mont-blanc-pen.biz]
  coach factory outlet [www.coach-factory-outlet.biz]
  canada goose outlet [www.canadagoose.com.co]
  polo ralph lauren outlet [www.polo-ralph-lauren.cc]
  gucci shoes [www.gucci.net.co]
  rayban sunglasses [rayban.letterpresskids.com]
  michael kors outlet [www.michaelkorsoutletonline.cc]
  coach handbags outlet [www.coachhandbags.cc]
  coach outlet store online [www.coachoutlet-storeonline.org]
  ralph lauren outlet [www.poloralphlauren-outlet.us]
  true religion outlet [www.truereligion-outlet.in.net]
  ugg australia [www.uggs-australia.us.com]
  michael kors sale [www.michaelkors-outletsale.us.com]


  Re: PAS NJĖ DĖSHMIE TĖ SHERIF MERDANIT (Vota: 1)
  nga ninest123 ditėn Tuesday, 10 March @ 05:45:09 PDT
  (Info Pėrdoruesit | Dėrgo njė Mesazh)
  louis vuitton outlet [www.louisvuitton-outlets.org], guess pas cher [www.sac-guesspascher.fr], louis vuitton [www.louisvuittoncanada.ca], louis vuitton [www.louisvuittoncanada.ca], giuseppe zanotti outlet [www.giuseppe-zanotti.in.net], coach purses [www.coachpurse.in.net], mont blanc pens [www.montblancpens.cc], ugg pas cher [www.bottesugg-pas-cher.fr], uggs outlet [www.uggs-outletboots.in.net], polo outlet [www.polo-ralphlaurenoutlet.in.net], ghd hair [www.ghd-hair-straighteners.co.uk], michael kors outlet [www.michael-korsoutletonline.us.com], longchamp outlet [www.longchamphandbags.us.com], moncler outlet [www.moncleroutlet.com.co], lululemon outlet [www.lululemonoutlets.in.net], polo ralph lauren outlet online [www.polo-ralph-lauren.in.net], pandora charms [www.pandorajewelrys.in.net], supra shoes [www.supra--shoes.com], bottega veneta [www.bottegaveneta-handbagsoutlet.com], nike air max [www.nike-airmax-pas-cher.fr], babyliss [www.babyliss.in.net], ugg,uggs,uggs canada [www.uggs--canada.ca], nike roshe [www.nike-roshe-run.fr], ray ban uk [www.rayban-sunglasses.me.uk], michael kors [www.michaelkors-handbags-uk.co.uk], lululemon canada [www.lululemon-outlet-canada.ca],
  Lexo vazhdimin e kėtij komenti...


  Re: PAS NJĖ DĖSHMIE TĖ SHERIF MERDANIT (Vota: 1)
  nga saleshop ditėn Tuesday, 28 April @ 05:48:15 PDT
  (Info Pėrdoruesit | Dėrgo njė Mesazh) http://www.oakleysunglassesvaultoutletstore.com
  jordan cmft air max 12 [www.cheapnewjordansshoesforsale.com] jordan 11 [www.cheapnewjordansshoesforsale.com] jordan 11 legend blue [www.cheapnewjordansshoesforsale.com] jordan retro 11 low [www.cheapnewjordansshoesforsale.com] air jordan 11 for sale [www.cheapnewjordansshoesforsale.com] jordan 10 [www.cheapnewjordansshoesforsale.com] air jordan 10 double nickel [www.cheapnewjordansshoesforsale.com] air jordan 10 venom [www.cheapnewjordansshoesforsale.com] jordan 9 [www.cheapnewjordansshoesforsale.com] jordan retro 9 [www.cheapnewjordansshoesforsale.com] air jordan flight 9 [www.cheapnewjordansshoesforsale.com] jordan 7 [www.cheapnewjordansshoesforsale.com] jordan retro 7 [www.cheapnewjordansshoesforsale.com] air jordans 7 for sale [www.cheapnewjordansshoesforsale.com] jordan 3 [www.cheapnewjordansshoesforsale.com] air jordan retro 3 [www.cheapnewjordansshoesforsale.com] nike air jordan retro 3 [www.cheapnewjordansshoesforsale.com] jordan 2 [www.cheapnewjordansshoesforsale.com] jordan 2 retro [www.cheapnewjordansshoesforsale.com] jordan rcvr 2 [www.cheapnewjordansshoesforsale.com] jordan 4 [www.cheapnewjordansshoesforsale.com] air jordan retro 4 [www.cheapnewjordansshoesforsale.com] jordan ajf 4 [www.cheapnewjordansshoesforsale.com] jordan 5 [www.cheapnewjordansshoesforsale.com] air jordan 5 fire red [www.cheapnewjordansshoesforsale.com] Lexo vazhdimin e kėtij komenti...


  kkk (Vota: 1)
  nga 2015810yuanyuan ditėn Monday, 10 August @ 04:02:33 PDT
  (Info Pėrdoruesit | Dėrgo njė Mesazh)
  michael kors outlet [www.michaelkorshandbags.eu.com]
  tory burch outlet [www.toryburchoutlet.com.co]
  ray ban sunglasses [www.ray-bansunglasses.name]
  michael kors outlet online [michaelkors.aphidsymposium.org]
  ray ban sungalsses [www.raybansunglass.net.co]
  michael kors uk [michaelkorsuk.onlinefree.me.uk]
  ray ban outlet [www.raybansunglassesoutlet.name]
  jordan 11s [www.jordans.in.net]
  michael kors [www.michaelkors-outlet.com.co]
  hollister clothing [www.hollisterclothing.us]
  fitflops clearance [www.fitflops.org]
  cheap jordans [www.jordans.in.net]
  hollister [www.hollisteroutlet.name]
  michael kors handbags [www.michaelkorshandbags.eu.com]
  beats by dr dre [www.beatsbydrdresolo.us]
  hollister clothing store [www.holister.name]
  chi flat irons [www.chiflatiron.com.co]
  cheap jerseys [www.cheap--nfljerseys.us.com]
  jordan retro 3 [www.jordan3.net]
  louis vuitton outlet [www.louisvuittonhandbags.net.co]
  coach factory outlet [coachoutlet.officialinc.net]
  louis vuitton [www.louisvuittonoutlet.net.co]
  michael kors outlet [www.michaelkorshandbags.eu.com]
  abercrombie & fitch [www.abercrombie-fitch.com.co]
  cheap air max [www.airmax-nike.me.uk]
  hollister kids [www.hollisterkids.net]

  Lexo vazhdimin e kėtij komenti...


  zhengjunxia (Vota: 1)
  nga zjx9588 ditėn Friday, 14 August @ 09:29:57 PDT
  (Info Pėrdoruesit | Dėrgo njė Mesazh)
  2015-08-14 zhengjx
  [url=http://www.truereligion-outlet.net.co][b]true religion outlet[/b][/url]
  [url=http://www.airjordan-uk.org.uk][b]air jordan[/b][/url]
  [url=http://www.ray-bansunglasses.me.uk][b]ray ban uk[/b][/url]
  [url=http://www.soccershoesforsale.name][b]cheap soccer shoes[/b][/url]
  [url=http://www.oakleysunglassesfake.in.net][b]oakley sunglasses[/b][/url]
  [url=http://www.fitflopssaleclearance.com][b]fitflops sale clearance[/b][/url]
  [url=http://www.pandorajewelryoutlet.name][b]pandora rings[/b][/url]
  [url=http://www.abercrombie.com.so][b]abercrombie outlet[/b][/url]
  [url=http://www.coachoutletstoreonline.com.so][b]coach outlet[/b][/url]
  [url=http://www.oakleysunglassesfake.in.net][b]oakley sunglasses wholesale[/b][/url]
  [url=http://www.ralph-lauren.me.uk][b]ralph lauren uk[/b][/url]
  [url=http://www.michaelkorshandbag.org.uk][b]michael kors[/b][/url]
  [url=http://www.toryburchoutlet-sale.in.net][b]tory burch outlet online[/b][/url]
  [url=http://www.ray-bansunglasses.me.uk][b]cheap ray ban sunglasses[/b][/url]
  [url=http://www.chaussure-louboutin.fr][b]chaussure louboutin[/b][/url]
  [url=http://www.chaussure-louboutin.fr][b]louboutin[/b][/url]
  [url=http://www.nike-tn-pascher.fr][b]nike tn[/b][/url]
  [url=http://www.nike-airmax.org.uk][b]air max shoes[/b][/url]
  [url=http://www.rolex-replicawatches.com.co][b]replica watches cheap[/b][/url]
  [url=http://www.michaelkors-uk.me.uk][b]michael kors uk[/b][/url]
  [url=http://www.rolex-replicawatches.com.co][b]replica watches[/b][/url]
  [url=http://www.christianlouboutinsell.net][b]christian louboutin[/b][/url]
  [url=http://www.ralph-lauren.me.uk][b]ralph lauren outlet[/b][/url]
  [url=http://www.louisvuitton-borse.it][b]louis vuitton[/b][/url]
  [url=http://www.katespade-handbags.net.co][b]kate spade handbags[/b][/url]
  [url=http://www.cheapjordans.com.co][b]cheap jordans[/b][/url]
  [url=http://www.michael-korshandbags.com.co][b]michael kors bags[/b][/url]
  [url=http://www.cheapbeatsheadphones.com.co][b]cheap beats[/b][/url]
  [url=http://www.jordan-femmepascher.fr][b]jordan pas cher[/b][/url]
  [url=http://www.jordan-femmepascher.fr][b]jordan homme[/b][/url]
  [url=http://www.airforce1-nike.fr][b]air force 1[/b][/url]
  [url=http://www.mont-blancpens.name][b]mont blanc pens[/b][/url]
  [url=http://www.christianlouboutinsell.net][b]christian louboutin outlet[/b][/url]
  [url=http://www.nike-blazerlow.fr][b]nike blazer[/b][/url]
  [url=http://www.raybansunglassesdeals.com.co][b]ray ban outlet[/b][/url]
  [url=http://www.pradaoutlet.name][b]prada outlet[/b][/url]
  [url=http://www.guccioutlet.com.so][b]gucci outlet[/b][/url]
  [url=http://www.poloralphlauren.net.co][b]ralph lauren outlet[/b][/url]
  [url=http://www.michael--korsoutlet.net.co][b]michael kors outlet[/b][/url]
  [url=http://www.kate-spadeoutlet.com.co][b]kate spade outlet[/b][/url]
  [url=http://www.michaelkors-outletonlines.in.net][b]michael kors handbags[/b][/url]
  [url=http://www.katespadeuk.me.uk][b]kate spade[/b][/url]
  [url=http://www.raybansunglassesdeals.com.co][b]cheap ray ban sunglasses[/b][/url]
  [url=http://www.raybansunglassesdeals.com.co][b]ray ban glasses[/b][/url]
  [url=http://www.true-religionjeans.net.co][b]true religion[/b][/url]
  [url=http://www.true-religionjeans.net.co][b]true religion outlet[/b][/url]
  [url=http://www.coach--outlet.com.co][b]coach outlet[/b][/url]
  [url=http://www.michael--korsoutlet.net.co][b]michael kors outlet online[/b][/url]
  [url=http://www.coachfactoryoutletus.in.net][b]coach factory outlet[/b][/url]
  [url=http://www.ray-bansunglasses.me.uk][b]ray ban wayfarer[/b][/url]
  [url=http://www.sac-longchamppliage.fr][b]sac longchamp[/b][/url]
  [url=http://www.snapbacks-wholesale.us][b]snabacks wholesale[/b][/url]
  [url=http://www.michaelkorshandbag.org.uk][b]

  Lexo vazhdimin e kėtij komenti...


  zhengjunxia (Vota: 1)
  nga zjx9588 ditėn Friday, 14 August @ 09:32:30 PDT
  (Info Pėrdoruesit | Dėrgo njė Mesazh)
  2015-08-15 zhengjx
  louis vuitton [www.louisvuitton-borse.it]
  michael kors handbags [www.michael-korshandbags.com.co]
  pandora jewelry [www.pandoracharms.com.co]
  oakley sunglasses outlet [www.oakleysunglassesfake.in.net]
  gucci uk [www.gucciuk.me.uk]
  jordan shoes [www.cheapjordans.com.co]
  abercrombie [www.abercrombie.com.so]
  kate spade outlet online [www.kate-spadeoutlet.com.co]
  mcm handbags [www.mcmhandbags.name]
  ray ban sunglasses [www.raybansunglassesdeals.com.co]
  cheap ray ban sunglasses [www.raybansunglass.name]
  cheap oakleys [www.oakleysunglassesfake.in.net]
  ralph lauren [www.ralph-lauren.me.uk]
  ray ban sunglass [www.raybansunglass.name]
  ray ban glasses [www.raybansunglassesdeals.com.co]
  michael kors [www.michael--korsoutlet.net.co]
  abercrombie outlet [www.abercrombie.com.so]
  snabacks wholesale [www.snapbacks-wholesale.us]
  burberry outlet online [burberry.outoff.com.co]
  michael kors bags [www.michael-korshandbags.com.co]
  polo ralph lauren [www.ralph-lauren-pas-cher.fr]
  cheap true religion jeans [www.truereligion-outlet.net.co]
  burberry outlet [burberry.outoff.com.co]
  gucci borse [www.gucci-borse.it]
  borse louis vuitton [www.louisvuitton-borse.it]


  Lexo vazhdimin e kėtij komenti...


  Re: PAS NJĖ DĖSHMIE TĖ SHERIF MERDANIT (Vota: 1)
  nga loemrntdherid1 ditėn Friday, 18 September @ 07:53:43 PDT
  (Info Pėrdoruesit | Dėrgo njė Mesazh)
  Thigh in order to nana blockTo start off with activated timberlands on sale [www.timberlandshoesoutletbuy.com] from system Digestfor a few days. To be new balance sneakers [www.newbalanceshoescheapoutlet.us] truthful, I find myself the neighborhood then timberland outlet store [www.timberlandbootsoutletsale.us] united states offers any particular one fashion a lot better, While i like going over the web pages at text marketing suitable to receive timberlands for women [www.timberlandcheapoutlet.com] inspiring techniques. I recognized that I classically utilize the newspaper so that you really encourage pink timberlands [www.timberlandstoreonline.us] a once timberland earthkeepers [www.cheaptimberlandonlinebuy.us] a month ideas for portrait workout timberland factory store [www.timberlandbootsoutletsale.us] and i also dissect over rob Lauren condo marketing campaigns. Hain is usually belittled timberland outlet store [www.timberlandbootsoutletsale.us] because of its claimed new balance minimus [www.cheapnewbalanceonlinebuy.com] reliance upon purchases relatively organic increases. Simon noticed that Hain does not single buy e. d, Nevertheless it gets bigger these people; Our planet's timberland store [www.timberlandbootsoutletsale.us] very outlet timberland [www.timberlandstoreonline.us] fresh turned out was sold to obtain $14 million and it is now worth $200 million. Simon conjectures new balance shoes [www.cheapnewbalanceonlinebuy.com] concentrated interest on Hain's cures, new balance cleats [www.newbalanceoutletbuy.com] Really helped by the main hot debate over GMOs; Hain's suppliers unquestionably is 99% GMO free, Morgan Stanley expert timberland outlet store [www.timberlandbootsoutletsale.us] chihuahua shelter cheap timberlands [www.timberlandcheapoutlet.com] alleged outlet community insurance quotes intended something like house new balance online [www.cheapnewbalanceonlinebuy.com] price progress.Goldman Sachs analyzer Adrianne Shapira said hello was feasible new balance womens shoes [www.cheapnewbalanceonlinebuy.com]

  Lexo vazhdimin e kėtij komenti...


  Re: PAS NJĖ DĖSHMIE TĖ SHERIF MERDANIT (Vota: 1)
  nga saleshop ditėn Monday, 12 October @ 11:24:05 PDT
  (Info Pėrdoruesit | Dėrgo njė Mesazh) http://www.oakleysunglassesvaultoutletstore.com
  moncler jackets sale [www.monclerjacketsoutletsale2015.com] moncler jackets outlet [www.monclerjacketsoutletsale2015.com] moncler online [www.monclerjacketsoutletsale2015.com] moncler jackets women [www.monclerjacketsoutletsale2015.com] moncler doudoune [www.monclerjacketsoutletsale2015.com] moncler femme [www.monclerjacketsoutletsale2015.com] moncler jackets cheap [www.monclerjacketsoutletsale2015.com] outlet moncler [www.monclerjacketsoutletsale2015.com] moncler shop [www.monclerjacketsoutletsale2015.com] moncler down jackets [www.monclerjacketsoutletsale2015.com] men moncler jackets [www.monclerjacketsoutletsale2015.com] canada goose sale [www.canadagoosejacketsoutletonlinesale.com] canada goose jackets [www.canadagoosejacketsoutletonlinesale.com] canada goose outlet [www.canadagoosejacketsoutletonlinesale.com] canada goose coats [www.canadagoosejacketsoutletonlinesale.com] canada goose online [www.canadagoosejacketsoutletonlinesale.com] goose down jackets [www.canadagoosejacketsoutletonlinesale.com] canada goose outlet online [www.canadagoosejacketsoutletonlinesale.com] canada goose toronto [www.canadagoosejacketsoutletonlinesale.com] doudoune canada goose [www.canadagoosejacketsoutletonlinesale.com] parka canada goose [www.canadagoosejacketso

  Lexo vazhdimin e kėtij komenti...


  Re: Air-Ordnance SMG .22 full auto pellet gun (Vota: 1)
  nga leilei3915 ditėn Wednesday, 17 February @ 06:13:06 PST
  (Info Pėrdoruesit | Dėrgo njė Mesazh)
  2016-2-17 leilei
  nike blazer [www.nike-blazerlow.fr]
  cheap oakley sunglasses [www.oakley--sunglasses.us.org]
  oakley sunglasses [oakley.adsmall.us.com]
  louis vuitton handbags [www.louis-vuitton-outlet.us.com]
  adidas running shoes [www.adidasshoes.name]
  cheap toms [www.cheap-tomsoutlet.us]
  oakley sunglasses [oakley.adsmall.us.com]
  timberland uk [www.timberlanduk.me.uk]
  michael kors bag [www.michaelkorsukbag.co.uk]
  nike store uk [www.nikestoreuk.me.uk]
  louis vuitton purses [www.louisvuittonoutlets.name]
  timberland boots [timberland.adsmall.us.com]
  canada goose jackets [canadagoose.eshopping.us.com]
  nike sb janoski [www.nikesb.uk]
  nike roshe run [www.nikerosheruns.me.uk]
  chaussure louboutin [www.chaussure-louboutin.fr]
  burberry outlet [burberry.shopgioia.com]
  michael kors bags [www.michaelkorsoutletoff.in.net]
  nike uk [www.nikeuk.me.uk]
  toms shoes [www.toms.in.net]
  christian louboutin shoes [www.christianlouboutinoff.us]
  mcm handbags [www.mcmhandbags.name]
  marc jacobs handbags [www.marc-jacobs.in.net]
  ugg australia [www.ugg-boots-australia.com]
  coach outlet [www.coachouletbtf.com]
  michael kors handbags [www.michaelkorsoutletforus.com]
  fitflops shoes
  Lexo vazhdimin e kėtij komenti...


  Re: Koleksionet: Pesė shekuj, shqiptarėt nė 111 gravura, harta (Vota: 1)
  nga fang ditėn Wednesday, 12 October @ 02:05:15 PDT
  (Info Pėrdoruesit | Dėrgo njė Mesazh)
  fangyanting20161012
  supra shoes [www.suprashoes.us.com]
  tory burch outlet [www.toryburch.com.co]
  ugg slippers [www.ugg-slippers.com.co]
  canada goose jackets [www.canadagoosejackets.eu.com]
  longchamp outlet [www.longchampoutlet.us.com]
  ray ban sunglasses [www.cheapraybansun-glasses.us.com]
  canada goose outlet [www.canadagoose-outlet.com.co]
  nike blazer pas cher [www.nikeblazerpas-cher.fr]
  oakley sunglasses [www.oakleysun-glassescheap.us.com]
  kate spade handbags [www.katespadehandbags.me.uk]
  tods outlet [www.todsoutlet.us.org]
  cheap mlb jerseys [www.cheapmlbjerseys.net]
  michael kors outlet online [www.michaelkorsoutletstoreonlineclearance.us.com]
  oakley sunglasses [www.oakleysun-glassescheap.us.com]
  christian louboutin uk [www.christianlouboutin-outlet.me.uk]
  true religion uk [www.truereligion.org.uk]
  ralph lauren pas cher [www.ralphlauren-pascher.fr]
  michael kors handbags [www.michaelkorshandbags.in.net]
  nike air force 1 [www.airforce1.us.com]
  nike air force 1 [www.airforce1.us.com]
  ugg outlet [www.ugg-outlet.me.uk]
  louis vuitton sunglasses [www.louisvuittonsunglasses.us.com]
  canada goose outlet [www.canadagoose-outlet.com.co]
  coach outlet store [www.coach-factoryoutlets.us.com]
  Nike Yeezy [www.yeezyshoesinc.com] dipped in a palette of Barely Volt/Light Bone.The eye-catching and defining hue is essentially prominent across the sneaker’s upper, lining, flywire cables and heel section. With an abrasion-resistant Nike Air Max 2017 [www.nikefactorystoresoutlet.com] film at the midfoot and a streamlined design, this silhouette is intended for intense training and still light enough to help you stay fast on your feet.With its Nike Air Max [www.nikefactorystoresoutlet.com] retail price listed at $130, you can purchase this standout pair at select Nike retailers nationwide, as well as its official online shop now.
  The new Nike Nike Air Max Outlet [www.nikeairmaxoutlet2015.com] Lunar Force 1 Duckboot will also be offered in medium olive to join alongside the recently featured team red version.Built for the cold weather and outdoors, the sneakerboot Nike Air Max 90 [www.nikeoutletairmax90.com] hybrid is defined by a water-repellent leather composition and ground-gripping traction, while still retaining its iconic Air Force 1 design. A matching midsole unit and versatile gum outsole Nike Outlet Store [www.nikefactorystoresoutlet.com] finishes off the rugged, yet sleek profile overall.Retailing for a price tag of $165, you can purchase this pair at select Nike retailers worldwide now for $165.
  Before nike free 4.0 flyknit [www.nikefreerunstore2015.com] we say goodbye to 2016 we’ll be seeing at least one more colorway of the Nike Air Foamposite Pro hit retailers. Following up the Hyper Cobalt pair that Nike Roshe Run [www.nikefactorystoresoutlet.com] dropped in August, we’ll now be seeing the return of the Dr. Doom colorway.Originally released back in the Summer of 2006, the Nike Air Foamposite Dr. Doom is Nike Air Max 2016 [www.nikeairmaxoutlet2015.com] part of the Fantastic Four Collection. The shoe features a matte black foam shell upper with white accents on the inner liner, outsole, tongue, and the jewel Swoosh Nike Hyperrev [www.lebron13shoeslow.com] on the side panels.You can look for the Nike Air Foamposite Pro Dr. Doom to release on November 25, 2016 (Black Friday) for a retail price of $230.Stay nike free 5.0 [www.nikefreerunstore2015.com] tuned to Kicks On Fire for updates.
  Not only is the Nike Air Unlimited returning in this OG colorway, but it will also do so in other options Nike Outlet [www.nikeoutletairmax90.com] such as the Triple Black pair you see above. Today we get a first look at this upcoming drop.As the name suggests, this Triple Black colorway will come Lebron James Shoes

  Lexo vazhdimin e kėtij komenti...


  20161222caihuali (Vota: 1)
  nga 20161222caihuali ditėn Thursday, 22 December @ 08:28:05 PST
  (Info Pėrdoruesit | Dėrgo njė Mesazh)
  marc jacobs outlet [www.marc-jacobs.us.org]
  coach factory outlet online [www.coachfactoryoutletcoachoutletonline.us.com]
  true religion jeans [www.truereligionjeansoutlet.co.uk]
  ray ban sunglasses [www.rayban-sunglassesoutlet.us.com]
  coach outlet online [www.coachoutletonlineshopping.us.com]
  michael kors outlet online [www.michael-korsoutletstore.us.com]
  mbt shoes outlet [www.mbt-shoesoutlet.us.com]
  nike roshe [www.nikerosherun.me.uk]
  tory burch outlet online [www.toryburch.com.co]
  fitflops uk [www.fitflopssale.me.uk]
  ralph lauren uk [www.ralphlauren-polo.org.uk]
  toms shoes [www.tomsshoesforwomen.us.com]
  christian louboutin outlet [www.christianlouboutinoutletsale.us.com]
  ray-ban sunglasses [www.raybansunglassesinc.us.com]
  nike huarache [www.airhuarache-nike.co.uk]
  nike free run [www.nikefree-run.me.uk]
  valentino shoes [www.valentinooutlet.us.com]
  jordan 11 [www.airjordan11.net]
  timberland shoes [www.timberlandboots.name]
  cheap ray bans [www.raybanscheap.us.com]
  cheap ray ban sunglasses [www.raybansunglassescheap.us.com]
  mulberry handbags [www.mulberry-handbags.co.uk]
  michael kors [www.michaelkorsuk-outlet.org.uk]
  ralph lauren outlet [www.poloralph-lauren.us.com]
  coach outlet [www.coachfactoryoutletofficials.us.com]
  fitflop sandals [www.fitflopsaleclearance.us.com]
  mcm bag [www.mcmoutletonline.us]
  ralph lauren polo shirts [www.ralphlaurenpoloshirts.me.uk]
  christian louboutin outlet [www.christian-louboutinoutlet.us.org]
  christian louboutin outlet [www.christian-louboutinoutlet.us.org]
  coach factory outlet [www.coachfactoryoutletmiami.us.com]
  cheap mbt shoes [www.mbtshoescheap.us.com]
  yeezy boost 350 [www.yeezyboost350-v2.us.com]
  michael kors outlet [www.michaelkorsoutlet-clearances.us.com]
  polo ralph lauren outlet online [www.poloralphlaurenfactorystore.us.com]
  longchamp outlet [www.longchampoutlet.us.org]
  canada goose [www.canadagoose-outlets.com.co]
  michael kors outlet online [www.michaelkorsoutletofficial.com]
  ralph lauren [www.ralph-laurenoutletuk.me.uk]
  coach factory outlet [www.coachfactoryoutletmiami.us.com]
  mont blanc [www.montblancpenss.com.co]
  fitflop sandals [www.fitflopsaleclearance.us.com]
  kate spade outlet online [www.katespadeoutlet-store.us.com]
  coach factory outlet [www.coachfactoryoutletmiami.us.com]


  xiaozheng6666 (Vota: 1)
  nga xiaozheng6666 ditėn Sunday, 04 June @ 03:33:27 PDT
  (Info Pėrdoruesit | Dėrgo njė Mesazh)
  2017-6-4 xiaozheng6666
  coach outlet [www.coachfactoryoutletofficials.us.com]
  fitflop sandals [www.fitflopsaleclearance.us.com]
  mcm bag [www.mcmoutletonline.us]
  ralph lauren polo shirts [www.ralphlaurenpoloshirts.me.uk]
  christian louboutin outlet [www.christian-louboutinoutlet.us.org]
  christian louboutin outlet [www.christian-louboutinoutlet.us.org]
  coach factory outlet [www.coachfactoryoutletmiami.us.com]
  cheap mbt shoes [www.mbtshoescheap.us.com]
  yeezy boost 350 [www.yeezyboost350-v2.us.com]
  michael kors outlet [www.michaelkorsoutlet-clearances.us.com]
  polo ralph lauren outlet online [www.poloralphlaurenfactorystore.us.com]
  longchamp outlet [www.longchampoutlet.us.org]
  canada goose [www.canadagoose-outlets.com.co]
  michael kors outlet online [www.michaelkorsoutletofficial.com]
  ralph lauren [www.ralph-laurenoutletuk.me.uk]
  coach factory outlet [www.coachfactoryoutletmiami.us.com]
  mont blanc [www.montblancpenss.com.co]
  fitflop sandals [www.fitflopsaleclearance.us.com]
  kate spade outlet online [www.katespadeoutlet-store.us.com]
  coach factory outlet [www.coachfactoryoutletmiami.us.com]


  zhengjx (Vota: 1)
  nga zhengjx ditėn Monday, 31 July @ 06:49:24 PDT
  (Info Pėrdoruesit | Dėrgo njė Mesazh)
  zhengjx20170731
  nike store uk [www.nike-store.org.uk]
  michael kors outlet clearance [www.michaelkors.de.com]
  michael kors outlet [www.cheapmichaelkors-handbags.us.com]
  ralph lauren outlet [www.ralphlaurenpolo.us.com]
  cheap jerseys wholesale [www.2017wholesalenfljerseys.com]
  louis vuitton [www.louis-vuittonhandbags.org.uk]
  reebok shoes [www.reebokoutletstores.us.com]
  michael kors outlet online [www.michael-korsoutletclearance.us.org]
  michael kors factory outlet [www.michaelkorsfactory-outlets.us.com]
  ralph lauren outlet [www.ralphlaurenpolo.us.com]
  louis vuitton outlet online [www.louisvuittonoutlet-onlines.us.com]
  ralph lauren polo [www.ralphlaurenpoloshirts.org.uk]
  pandora jewelry [www.pandorajewellery.cc]
  michael kors outlet clearance [www.michaelkors.de.com]
  ralph lauren outlet [www.ralphlaurenpolo.us.com]
  true religion outlet [www.jeanstruereligion.in.net]
  cheap ray ban sunglasses [www.cheapraybansunglasseswholesale.us.com]
  coach outlet online [www.coachfactoryoutletcoachoutletonline.us.com]
  coach outlet online [www.coachfactoryoutletcoachoutletonline.us.com]
  coach outlet clearance [www.coachoutletclearance.us.com]
  michael kors outlet clearance [www.michaelkors.de.com]
  gucci borse [www.borsegucci-outlet.it]
  louis vuitton
  Lexo vazhdimin e kėtij komenti...


  Re: PAS NJĖ DĖSHMIE TĖ SHERIF MERDANIT (Vota: 1)
  nga 20170811yuanyuan ditėn Friday, 11 August @ 11:16:11 PDT
  (Info Pėrdoruesit | Dėrgo njė Mesazh)
  clarks shoes outlet [www.clarksshoes.us.com]
  polo ralph lauren [www.ralph-laurenuk.org.uk]
  columbia outlet [www.columbiashoes.name]
  birkenstocks [www.birkenstockshoes.us.com]
  michael kors outlet online [www.michaelkorsoutletclearance.in.net]
  pandora charms outlet [www.pandoracharms.us.com]
  burberry outlet [www.burberry-outlet-canada.ca]
  air jordan shoes [www.air-jordans.us.com]
  michael kors outlet store [www.michaelkorsoutletclearance.in.net]
  red bottom [www.red-bottoms.us.com]
  mlb jerseys whgolesale [www.mlbjerseys-cheap.us.com]
  yeezy boost [www.yeezy-boost350v2.us.com]
  kate spade handbags [www.katespadehandbag.us.com]
  dansko shoes [www.dansko-outlet.us]
  nfl jerseys [www.nfljerseyscheap.in.net]
  air jordans [www.cheapjordans.us.com]
  michael kors uk [www.michaelkorsoutlet.co.uk]
  oakley sunglasses outlet [www.cheapoakleysunglassesofficial.us.com]
  polo ralph lauren [www.ralph-laurenuk.org.uk]
  ralph lauren outlet [www.ralphlauren.net.co]
  michael kors [www.michaelkorshandbagsuk.org.uk]
  adidas ultra boost [www.ultraboost.us]
  longchamp bags [www.longchamphandbags.us]
  adidas nmd runner [www.adidasnmd.us.org]
  moncler jackets [www.moncler-outlet.us.com]