Welcome to Albanian Collectionist                                                                          TanMarket.com
 
 

  Menu

Home - Hyrje

Gallery - Galeria     
 • "Marubi" Studio
 • "Mother Teresa"
 • "Kosova Cities"
 • "Albanian Beer Labels"
 • "The Zoo Phone Cards"

  Albania - Photo Gallery

  Links - Lidhjet
 • Albanian TanPortal
 • English ACLIS

  Archives - Arkiv

  Contact - Kontakt
 •  

    Reklamė


  Kodak and Collectionist TanMarket.com

   

   
    Albanian Collection:

  Gjurmėt e identitetit shqiptar nė Filateli


  Dėrguar tė Wednesday, 27 June @ 20:28:00 PDT nga collectionist
   
   
    Albanian Collection
   Albanian

   Ėshtė pėrkujtuar 94-vjetori i vėnies nė qarkullim tė pullės sė parė shqiptare. Nė mjediset e Galerisė Kombėtare tė Arteve, nė Tiranė, Posta Shqiptare, nė bashkėpunim me disa filatelistė tė njohur, ka bėrė tė mundur njė ekspoze tė pullave shqiptare nė periudha tė ndryshme .

   znj.Ela Baēi - nė pėrgatitjen e kėtij shkrimi ndihmoi Dr.Thimi Nika

   Me emetimin e pullės sė parė nė 5 maj tė vitit 1913, zuri fill filatelia jonė kombėtare, e cila ėshtė shprehėse e identitetit tonė kombėtar. Duke pasqyruar nė mėnyrė adekuate historinė tonė, ajo ka krijuar fizionominė e saj tė papėrsėritshme, portretin e vet autentik, i cili filloi tė skicohej menjėherė pas Aktit madhor - Shpalljes sė Pavarėsisė, mė 28 Nėntor 1912. Njohėsit mė tė mirė tė filatelisė theksojnė se, nė fillimet e saj, u pėrdorėn vulat dhe pullat turke, edhe pėr faktin se administrata e qeverisė sė Ismail Qemalit trashėgoi zyrat e postės osmane tė kohės. Sipas historianėve, gjithēka iu kthye normalitetit me emetimin dhe vėnien nė qarkullim tė pullės sė parė kombėtare shqiptare.

   Lef Nosi, njė intelektual i njohur, i caktuar asokohe si Ministėr i Postave, i kushtoi vėmendje tė madhe filatelisė. Brenda 7 muajsh, Qeveria e Pėrkohshme e Vlorės aplikoi pėr antarėsim nė Bashkimin Postar tė Pėrbotshėm. Por vetėm nė tetor tė vitit 1922 Shqipėria u bė anėtare e UPU-sė. Gjatė periudhės sė qeverisė sė Ismaili Qemalit u emetuan gjashtė emisione pullash. Emisioni i parė, ose pulla e parė, qė u realizua pas shpalljes sė Pavarėsisė, nuk ishte e zakonshme, siē janė pullat aktualisht, thotė filatelisti Thimi Nika . Sipas tij, ajo kishte formėn e njė vule nė ngjyrė tė zezė; me tė u shtypėn gjithsej 2232 zarfa.

   Specifike pėr kėtė emetim tė parė ishte fakti se kjo pullė-vulė, qė u vu nė qarkullim mė 5 maj 1913, kushtonte njė grosh; ajo u nxorr nė shitje nė 11 qytete ku funksiononin zyrat postare tė ngritura gjatė pushtimit osman. Edhe emisioni i dytė ishte njė pullė-vulė, me formė tė rrumbullaktė, me dy rrathė koncentrikė brenda tė cilėve ka qėnė shkruar "Postat e Qeverries sė Pėrkohėshme tė Shqipėnies". Specifikė e saj ka qėnė fakti qė ēmimi, edhe pse sėrish 1 grosh, nuk ishte i vendosur nė pullė. Ajo qarkulloi nė periudhėn maj-nėntor 1913. Pėrveē se e shtypur mbi zarf (2442 copė), kjo pullė, sipas specialistėve, u shtyp edhe ne fletė tė bardha, madje njė pjesė qarkulluan tė biruara me makinė qepėse, ose pas qarkullimit njė here, ngjiteshin rishtas mbi zarf. Vula e dytė, nė disa raste, u falsifikua nga spekulantė tė ndryshėm. Tejet interesant, madje si njė nga mė tė larmishmit nė historinė e filatelisė sonė ėshtė emisioni i tretė. Jo rastėsisht ai ėshtė ndėr mė tė kėrkuarit nga filatelistėt dhe mė i kontuari nė vlerė. Ky emision u pėrdor nga 16 qershori deri mė 20 tetor 1913. Pėr tė Posta Shqiptare shfrytėzoi njė sasi tė konsiderueshme pullash tė administratės osmane tė viteve 1909-1911, tė cilat kishin mbetur pa u pėrdorur. Mbi to, nėpėrmjet njė vule dore prej bakri, u vendos mbishtypja: njė shqiponjė dykrerėshe dhe nėn tė fjala "Shqipėnia". Vlerat e tyre variojnė nga 20 para deri nė 50 piastra, kurse tirazhet nga 16 copė ( vlera 50 piastėr) deri nė 11607 copė (tirazhi mė i lartė i vlerės 20 para) .

   Veē tirazhit shumė tė ulėt, sidomos pėr disa nga vlerat, rrallėsia e kėtyre pullave lidhet edhe me variacionet e shumta tė ngjyrave tė mbishtypjes: e zeza (ngjyrė dominuese), e kaltėrta, e kuqja, tulla dhe vjollca. Ky emision, i pari i gomuar, pėr vetė kushtet e kohės kur u vu nė qarkullim, ka edhe mjaft gabime, sidomos rastet e mbishtypjes mbapsht, tė cilat kėrkohen shumė nga filatelistėt. Duke qėnė pjesė e kulturės dhe e lidhur ngushtėsisht me historinė, filatelia jonė ėshtė bėrė dėshmitare e tė vėrtetės historike. Kėtė e argumenton mė sė miri edhe periudha mes dy luftėrave botėrore, qė pasqyrohet nė filateli me veēoritė e saj specifike. Kėshtu, pėr shembull, gjithnjė sipas specialistėve tė filatelisė shqiptare, gjatė viteve 1914-1919 u emetuan shumė pak emisione, kryesisht lokale, nė qytete si: Shkodra, Korēa, Berati, Vlora etj. Larmi emisionesh emetuan edhe fuqitė ndėrluftuese tė Luftės sė Parė Botėrore qė pushtuan Shqipėrinė. Kėto emisione qarkulluan sė bashku me vulat datare, qė mbajnė shkrime nė gjuhėt e kėtyre fuqive pushtuese.


   Pulla edhe nga Qeveria e pėrkohshme e Esat Pashė Toptanit

   Ka qėnė disi mister , por faktet tregojnė se edhe nga Qeveria e Pėrkohshme e Durrėsit, e kryesuar nga Esat Pashė Toptani, janė emetuar pulla. Njohės tė filatelisė shkojnė mė thellė nė histori. Sipas tyre, pak kohė pas largimit tė Princ Vidit, duke filluar nga 2 tetori 1914, Esat Pasha formoi Qeverinė e Pėrkohshme tė Durrėsit. Nė kėtė kohė zyrat postare ishin tė mbyllura dhe, me sa duket, shėrbimin postar e kryenin postat e Levantit austriak dhe atij italian. Kjo situatė e detyroi Esat Pashėn qė, mė 9 janar 1915, tė ēeli zyrat postare nė Durrės, Elbasan, Shijak, Lezhė e Kavajė. Fillimisht u pėrdorėn pullat eqeverisė sė Ismail Qemalit me portretin e Skėnderbeut, tė cilat u gjetėn nė postėn e Durrėsit.

   Ato u mbishtypėn me myhyrin e Esat Pashės. Emisioni pėrbėhet nga 9 vlefta si pulla postare, 5 vlefta si pulla taksė, me njė mbishtypje “T” dhe dy kartėpostare tė thjeshta, 5 dhe 10 para. Sigurisht kjo sasi pullash nuk i plotėsonte kėrkesat pėr njė kohė tė gjatė. Prandaj Qeveria e Esat Pashės vendosi tė vinte nė qarkullim dy emisione, qė njihen me emrin “Tarabosh”, tė porositur qysh nė vitin 1913 nga Pleqėsia e Shqipėrisė sė Mesme. Ishin gjithsej 12 vlefta. Kėto pulla, qė gjithashtu kanė si mbishtypje njė myhyr tė rrumbullakėt me gėrma arabe, u pėrdorėn nė 1915 nė Shqiperine e Mesme, madje edhe nė Berat e Skrapar. Pas kėtyre emisioneve, do tė duhej tė vinte viti 1919, mė thotė z. Thimi Nika, specialist i njohur i filatelisė sonė, qė tė dilnin nė dritė disa emisione tė tjera interesante. Ndėr mė tė rrallėt ai mė pėrmend Zarfin me “Zyra e Financavet n’Elbasan”. Sipas tij, tirazhi prej 500 kopjesh, u vu nė qarkullim gjatė muajit janar 1919; emisionet lokale tė Shkodrės me mbishtypje tė pullave fiskale tė administratės austro-hungareze, qė ishin gjendje nė zyrat e financės nė Shkodėr, si dhe pulla 1 grosh e emisionit tė vitit 1919 me mbishtypjen “SHKODER 1919”, nė formė ovale. Vitet 1921, 1926, 1932, 1935, 1936 nuk shėnojnė asnjė emetim pullash, asnjė emision tė ri.

   Deri nė kėtė kohė, karakteristikė e pullave shqiptare ishte ngushtėsia tematike dhe mbizotėrimi i temės politike. Gjatė viteve tė mbretėrisė u emetuan me shumicė pulla me portretin e mbretit Zog I, ndėrsa gjatė pushtimit italian spikat shpesh fytyra e Viktor Emanuelit III. Vetėm pullat ajrore,- mė thotė z.Nika,- bėnin pėrjashtim, pasi e kapėrcenin disi kėtė ngushtėsi tematike. Kėto pulla kishin tarifė tė lartė, mė thotė ai, dhe kishin tė konturuar figurėn e njė avioni. Filatelia shqiptare e periudhės 1913-1944, pėrveē emisioneve tė lartpėrmendura, ka dhe jo pak emisione tė tjera interesante, thonė filatelistėt. Kėshtu, pėr kėtė periudhė, ata pėrmendin: zarfat me vulė ari tė pullave me fytyrėn e Skėnderbeut, zarfi me vulėn e Tepelenės, zarfi me vulėn e Beratit, emisioni me mbishtypjen "Mbr . Shqiptare", pullat e Komisionit tė Kontrollit Provizor tė Korēės, emisioni i 19 marsit 1915 kushtuar ngritjes sė flamurit nė fortesėn e Shkodrės, ato tė pushtimit grek, italian dhe gjerman, sidomos emisioni i 14 shtatorit 1943, qė spikat veēanėrisht pėr shumėllojshmėrinė e gabimeve.


   Edhe gjatė pushtimit gjerman u emetuan pulla poste

   Emisionin e “14 shtatorit 1943” filatelistėt e vlerėsojnė sidomos pėr gabimet e bėra gjatė mbishtypjes sė kėsaj serie. Sipas tyre, ky emetim pėrkon me datėn e mbajtjes sė mbledhjes sė Asamblesė Kushtetuese, qė pėrligji shtetin kuisling shqiptar. Seria pėrbėhet nga 14 pulla tė viteve 1939-1940, nga tė cilat 13 vlefta ordinere dhe 1 ekspres, tė mbishtypura me “14 shtator 1943”. Ajo u vu nė qarkullim mė 18 shtator 1943 nė postėn e Tiranės, por pa kaluar dy ditė u urdhėrua bllokimi i saj, pasi ishin konstatuar rreth 23 gabime nė mbishtypje nė 153 vlefta.

   Nė disa raste viti 1943 ishte bėrė 1643, 1948 ose 1944. Kėto gabime, siē del nga dokumentacioni i kohės, u bėnė qėllimisht. Korrigjimi i tyre nuk u bė i plotė, prandaj tė tilla pulla tė rralla me gabime jo pak filatelistė i kanė nė koleksionet e tyre. Revista “Koleksionisti”, nė Nr.1 tė vitit 1998, mė thotė Thimi Nika, flet pikėrisht pėr kėtė emision. Nga tė dhėnat zyrtare, tirazhi ishte 23.000 seri komplete. Nga kėto u shtypėn me gabime 11.000 seri, nga tė cilat vetėm 6. 000 u pastruan. Katalogėt e mirėnjohur Michel dhe Sassone njohin 12 lloje tė kėtyre gabimeve. Pėr emisionin e “14 shtatorit 1943” janė bėrė jo pak studime. Nė to njė vėmendje e posaēme i ėshtė kushtuar edhe konfirmimit tė ditės sė parė tė pėrdorimit nė postė. Si e tillė ėshtė pranuar data 23 tetor 1943, e miratuar kjo edhe nga UPU-ja, qė ėshtė njėherėsh edhe dita kur nė sportelin e postės sė Tiranės emisioni ridoli nė shitje. Nė qytetet e tjera tė Shqipėrisė ky emision u vu qarkullim gjatė muajit nėntor 1943, gjė qė dėshmohet edhe nga zarfat qė filatelistė tė ndryshėm kanė nė koleksionet e tyre.

   Bollėk emetimesh nė periudhėn pas ēlirimit

   Pėr kėdo, kjo periudhė qė fillon menjėherė pas ēlirimit e vijon deri nė vitet '90 te shekullit XX, ėshtė nga mė interesantet, jo vetėm pėr bollėkun e emisioneve (dilnin mesatarisht 10-12 emisione nė vit), por edhe pėr larminė tematike .Pėrgjithėsisht pullat janė tė politizuara e tė ideologjizuara. Ka emisione tė pėrsėritur ēdo pesė vjet nė pėrkujtim tė ngjarjeve historike , siē ka dhe tirazhe shumė tė mėdha. Njė sy i vėmendshėm nuk e ka tė vėshtirė tė dalloj se nė kėtė periudhė ėshtė pasuruar tematika me emisione nga flora dhe fauna, nga sporti, nga arti (pulla me pamje veprash arti nė pikturė e skulpturė), nga arkeologjia, nga artizanati etj.

   Por, gjithashtu, ėshtė fakt se ka fare pak Zarfa FDC dhe Kartėpostale zyrtare. Nė 17-vjeēarin e fundit, duke filluar nga viti 1990, pra me proceset demokratike, krahas oshilacioneve tė kuptueshme tė viteve tė para tė tranzicionit '91, '92, '93, janė bėrė pėrpjekje serioze nga Komisioni Shtetėror i Pullės dhe Drejtoria e Postės Shqiptare pėr mėnjanimin e politizimit tė pullave; cilėsia e botimit tė tyre ėshtė mė e mirė, pasi janė shtypur nė Zvicėr, Angli e Greqi. Po kėshtu, pėrgjithėsisht, janė mbajtur tregues optimalė pėr tirazhet e pullave, nisur nga nevojat e afrankimit dhe tė koleksionimit tė tyre. Karakteristikė e kėsaj periudhe ėshtė edhe fakti se thuajse ēdo emision shoqėrohet me Zarfin FDC, tė vulosur me vulė speciale. Kjo ka bėrė qė te filatelistėt, vendas e tė huaj, tė rritet interesi pėr koleksionimin e kėtyre zarfeve. Aktualisht katalogu i pullave shqiptare numėron mbi 3000 pamje tė ndryshme pullash .


   Filatelistėt nė Shqipėri

   Fillesat nė Filateli nė Shqipėri i pėrkasin periudhės sė Rilindjes sonė Kombėtare. Ndėr tė parėt qė kanė koleksionuar pulla mund tė pėrmenden Thimi Mitko, Sami Frashėri, Ndoc Xhuxha e Murat Toptani, mė vonė Luigj Gurakuqi dhe sidomos Lef Nosi, qė edhe si Ministėr i Postave nė qeverinė e Ismail Qemalit, ka merita tė veēanta nė konceptimin dhe emetimin e pullave tė para shqiptare. Nė nder tė kėsaj figure, mė thotė Thimi Nika, filatelia shqiptare ka njė emision me portretin e tij, emetuar pak vite mė pare. Nga dokumentacioni i kohės, mėson se nė periudhėn mes dy luftrave botėrore, dyqanet e para private pėr shitjen e pullave u ēelėn nė Shkodėr, Korēė e Tiranė. Zef Prenushi nė Shkodėr, u shqua si tregtar dhe njohės i talentuar i pullave postare. Ndėrkaq z. Thimi Nika pėrmend edhe tregtarin shqiptar nė Torino tė Italisė, Aurel Ballamaēin, qė mbajti pėr 40 vjet me radhė njė dyqan filatelik nė qendėr tė kėtij qyteti. Natyrisht numri i filatelistėve nė Shqipėri s’ka qėnė asnjėherė tepėr i madh. Edhe organizimi i tyre nė shoqata ėshtė bėrė vetėm pas ēlirimit.

   Kėshtu, nė 1947, nė Shkodėr, pėr herė tė parė, formohet Klubi Filatelik, ndėrsa dy vjet me vonė, nė Korēė, ngrihet Rrethi i Filatelisė, pėr tė ardhur nė vitin 1959, kur nė Tiranė formohet Shoqata e Filatelistėve. Duke filluar nga viti 1991 ekziston Federata e Koleksionistėve Shqiptarė, e cila nė vitin 1994 u pranua anėtare e FIP-it (Federata Ndėrkombėtare e Filatelisė me qendėr nė Zurih) dhe e FEPA-s (Federata Evropiane e Shoqatave Filatelike me qendėr nė Hagė tė Holandės). Te filatelistėt pasioni pėr koleksionimin dhe ekspozimin ėshtė tejet i madh , por ekspozitat filatelike nė Shqipėri kanė qėnė "mysafire tė rralla". Gjithsesi koleksionistėt shqiptarė kanė mundur tė marrin pjesė nė jo pak ekspozita ndėrkombėtare, ballkanike, evropiane e botėrore, ku edhe janė nderuar me mbi 30 medalje tė ndryshme, midis tė cilave dhe 7 Vermeil (shkalla e parė e medaljes sė artė).


   Flet koleksionisti Thimi Nika

   Pasionin pėr filatelinė e trashėgova nga babai Filatelistėt tė flasin pėr pullat dhe koleksionet njėsoj si pėr dashurinė e tyre tė parė. Ata kanė tė fiksuar nė memorje ēdo detaj, madje me saktėsi tė plotė tė deshifrojnė ēdo pullė. Secili nga ata ruan nje thesar tė vyer, secili ka parapėlqimin e tij tė pėrzgjedhjes dhe koleksionimit e, mbi tė gjitha, ka njė histori pėr tė rrėfyer. Nė tė vėrtetė ėshtė pak tė thuash njė histori, pasi pėr ata vetė ēdo pullė dhe ēdo detaj i zbuluar ka njė emocion dhe njė rrėfim.

   Nuk mund te thuash dot se sa dhjetėra apo qindra herė i kanė vėzhguar pamjet e pullave tė tyre nė koleksion, nuk mund tė thuash se sa herė i kanė rrotulluar ato nėpėr duar, duke u pėrpjekur tė dallojnė origjinalitetin, vjetėrsinė e madje tė zbulojnė pjesė tė historisė sė tyre. U ėshtė dashur shpesh t’i vėzhgojnė me lupė, pėr tė qėmtuar veēantitė, gabimet apo edhe falsifikimet. Pasioni pėr koleksionimin e pullave tek secili prej tyre ka njė zanafillė nga mė interesantet. Kėshtu ky pasion pėr filatelinė tek Thimi Nika ėshtė i trashėguar . Dikur ishte babai i tij, Kostandin Nika qė koleksiononte pullat e postės nė kohėn kur ato kishin marrė njė zhvillim tė dukshėm. “Ishte pikėrisht babai, qė bėri ēmos tė mė fuste ndjesinė e koleksionimit,- mė thotė z. Nika , tashmė nje filatelist mjaft i njohur nė Shqipėri. Pas kaq viteve vetė Thimi e ndjen si detyrim qė kėtė ndjesi t’ia trashėgoj nipit tė tij, Erinit. Qė nė fėmijėri ai trashėgoi njė koleksion pullash me vlerė nga babai. Edhe pse nė moshė fare tė re ai filloi tė mėsoj tė lexoj kodin sekret tė tyre. Jam ndjerė gjithmonė krenar, mė thotė ai, qė nė koleksionin tim kam pasur dy pulla tejet tė rralla, qė nuk i kishte askush tjetėr nė vendin tonė, sė paku deri aty nga viti 1995 . Kur e pyes pėr to, ai mė tregon se e para ėshtė njė pullė e vitit 1915. Ai posedonte 9 ekzemplarė tė njė pulle lokale tė Beratit.

   Kjo pullė e rrallė ėshte pėrdorur nė kėtė qytet dhe ka dalė, ose ėshtė emetuar, siē thonė ata nė fjalorin e tyre, nga Kėshilli Administrativ i qytetit. Nė atė kohė s’kishte pulla, pasi ishte koha e Luftės sė Parė Botėrore dhe, mesa duket, i detyruar nga mungesa, Kėshilli Administrativ nxori disa pulla-vulė me mbishkrim nė gjuhėn turke . Nė qendėr tė saj, nė gjuhėn turke, ėshtė shkruar Kėshilli Administrativ i Prefekturės sė Beratit dhe kėto pulla u pėrdorėn pėr qarkullim tė brendshėm dhe tė jashtėm. Eshtė e habitshme mėnyra se si ai ka hulumtuar pėr tė ditur mė shumė mbi kėtė pullė. Ai mė thotė se, ēuditėrisht, kjo pullė njihej jashtė vendit, ndėrsa ne, nė Shqipėri, nuk kishim informacion pėr tė. Sipas tij, nė 1915, nė qytetin e Beratit, u vunė nė qarkullim rreth 150 tė tilla. Vetėm pas vitit 1995 ai ua bėn tė ditur kėtė gjė miqve tė vet koleksionistė. Aktualisht kjo pullė sot gjendet edhe nė koleksionet e disave prej tyre. Gjithashtu z. Nika mė flet plot passion edhe pėr pullėn e dytė edhe kjo tepėr e rrallė. Ėshtė njė pullė telegrafike, e pėrdorur nė Bazėn Detare tė Vlorės, mė thotė ai, duke mė specifikuar se kjo pullė i takon vitit 1919 dhe ėshtė shtypur nė Bari tė Italisė. Pulla shkruan “Telegrafa di Valona”, pra nė italisht. Emisioni pėrbėhet nga tri pulla: 1, 5, 10 parole, tė cilat, nė funksion tė numrit tė fjalėve, ngjiteshin nė telegram. Kjo pullė nuk ėshtė kataloguar ende, mė thotė ai, por duhen bėrė pėrpjekje qė tė katalogohet.

   Tashmė, pas gati disa dekadash, ai nuk mund t’i numėroj dot mė pullat e koleksionit tė tij. Janė shumė,- mė thotė , - ėshtė gati e pamundur. Thimi ka punuar pėr rreth 25 vjet gazetar, aktualisht punon nė Institutin Kombėtar tė Diasporės nė Ministrinė e Punėve tė Jashtme tė Shqipėrisė. Ai ka qėnė pėr shumė vite anėtar i Komisionit Shtetėror tė Pullės dhe njihet prej tė gjithėve pėr pasionin e tij pėr filatelinė, fotografitė, kartolinat dhe sidomos si koleksionist pikturash. Ka dy koleksione tė filatelisė shqiptare, qė mendon t’ua lėrė trashėgim dy vajzave tė tij. Koleksionet janė thuajse tė plota, mė thotė ai, me ndonjė mungesė tė vogėl qė me kohė mund tė plotėsohet. E tek vazhdojmė tė flasim pėr pullat, ai mė thotė se, pėrmes tyre, mund tė mėsosh mė shumė mbi historinė e vendit tend, sepse ato janė pjesė e identitetit tonė. As Muzeu i Pullės nuk e ka tė plotė koleksionin e pullave shqiptare. Pėr tė ky ėshtė njė defekt i madh qė duhet ndrequr.

   Tashmė i vjen keq qė kanė mbetur pak filatelistė dhe interesi pėr koleksione tė tilla sa vjen dhe po humbet. Po rrallohet panteoni i koleksionistėve tė filatelisė,- mė thotė ai,- duke perifrazuar njė frazė tė akademikut Rexhep Qosja. Megjithatė ata ēdo ditė gjuajnė emocionin qė ju fal hobi i tyre nė kėrkim tė njė zbulimi a njė gjetjeje tė re. Japin dhe marrin mes tyre pulla dhe shkembejnė kuriozitete apo hollėsi pėr detajet, hamendėsojnė dhe kėrkojnė deri nė skrupulozitet gabimet e tyre. Pėr Thimin, pullat me gabime janė nga mė tė kėrkuarat. Koleksionimi pėr ta ėshtė si njė virus qė iu ėshtė futur nė gjak. Ata jetojnė me tė, emocionohen pareshtur nga ngacmimi pėr tė zbuluar diēka tė re, njėsoj si arkeologėt. Ēdo ngjarje qė ka tė bėjė me filatelinė ėshtė njė ditė e shėnuar pėr tė gjithė ata. Pėr Thimi Nikėn ka ende shumė punė pėr t’u bėrė. Sipas tij, vetėm me njė vėshtrim serioz tė udhės nėpėr tė cilėn ka ecur filatelia jonė, mund tė konstatosh p.sh., se fusha e studimeve pėr tė ka qėnė dhe mbetet thuajse e virgjėr. Mė tepėr studime pėr filatelinė tonė kanė bėrė tė huajt, ndėrsa emrat e studiuesve shqiptarė numėrohen me gishtat e dorės, mė thotė ai. Dhe, pėr tė argumentuar kėtė pėrfundim, i referohet kėtij fakti: Studiuesi i mirėnjohur anglez John S. Phipps, nė librin e tij “Pullat dhe postat e Shqipėrisė dhe Epirit 1987-1945”, botim i pėrkthyer edhe nė shqip, ka shfrytėzuar rreth 180 burime e autorė, nga tė cilėt vetėm tre janė shqiptarė. Mjafton ky fakt pėr tė kuptuar detyrėn , obligimin dhe misionin e filatelistėve dhe studiuesve tė saj .”Na duhet tė shfrytėzojmė mė mirė dokumentacionin arkivor, qė nuk ėshtė i paktė dhe tė bėjmė mė shumė studime e botime pėr filatelinė, pėr tė dhėnė kėshtu njė ndihmesė me vlerė pėr njohjen e saj brenda vendit dhe nė botė”.


   Tė bėsh sot koleksion ėshtė luks i madh

   Sigurisht pullat e rralla kushtojnė. Tė bėsh sot koleksion ėshtė luks i madh .. Thimi Nika udhėton shpesh jashtė Shqipėrisė. Ka kontakte me studio tė njohura filatelike dhe jo pak herė ėshtė detyruar tė blej nė to pulla shqiptare tė periudhės klasike nga 1913 -1945 me ēmime tė “kripura”. Filatelia nė Shqipėri, ashtu si ēdo gjė tjetėr, ka pasur periudhat e saj tė zhvillimit. Pas ’90-ės njė pjesė e koleksionistėve i shitėn pullat e tyre jashtė vendit dhe tani ėshtė akoma mė e vėshtirė tė gjesh pulla shqiptare tė periudhave tė mėparshme. Sipas tij, ka jo pak emisione qė janė bėrė tejet tė vėshtirė pėr t’u gjetur. P.sh., njė pjesė e emisionit tė tretė, seria me 5 pulla tė veprave industriale e viteve 1970-71 etj. Pullat e emisionit tė tretė, siē u theksua mė sipėr, janė pulla turke tė vitit 1909 -1911. Ajo qė i bėn interesante ėshtė fakti se janė shtypur nė mėnyrė primitive dhe me mjete rrethanore, prandaj kanė dhe shumė gabime. Gjithsesi ky pasion brezash, nuk duhet harruar. Ai ėshtė dėshmi e kohės dhe kohėn tonė e bėjmė vetė ne, shqiptarėt .


   Asnjė filatelist nė Komisionin Shtetėror tė Pullės

   Edhe pse thuhet qė tashmė politika ėshtė larg emetimeve tė reja, duket se sėrish kjo fjalė mbetet nė sirtaret e ėndrrės sė filatelistėve. Ka ende shumė punė dhe shumė gjėra qė duhen pėrmirėsuar tek puna e Postės Shqiptare. Kėshtu, sipas Nazmi Hoxhės, kryetar i Degės sė Pullės, nė pėrbėrjen e Komisionit Shtetėror tė Pullės nuk ka asnjė filatelist.

   Tingėllon disi absurde. Pėr filatelistėt duhet patjetėr qė komisioni tė ketė prej tyre, pėr faktin se ata janė njohės mjaft tė mirė tė ēdo serie, qė nga fillimet. Nė komisionin e mėparshėm, mė thotė Thimi Nika, ishin tre filatelistė. Teksa mė pėrmend anėn profesionale tė pullės, detajet e saj, kuptoj se vetėm njė njohės i mirė i tyre nėpėr vite do tė shmangte paralelizmat, pėrsėritjen e tematikave apo kopjimet nga tė tjerėt. Numri prej 3000 pamje tė katalogut tė pullave nė filatelinė shqiptare, mė bėn tė kuptoj mė qartė edhe riskun e madh tė pėrsėritjes apo paralelizmit tė tematikave nė emetimet e reja.

   Kostumet kombėtare p.sh., zėnė njė vend tė rėndėsishėm nė filatelinė tonė, por nė rast se bėhen emėtime tė reja me tė njėjtin kostum tė njė treve, kjo nuk ka mė vlerė, thonė filatelistėt. E ndėrsa flasim pėr pullat biseda rrjedh natyrshėm tek teknikat e realizimit tė tyre e madje edhe tek shtypja .. Sot pullat shtypen jashtė shtetit dhe kjo ėshtė gati e pashpjegueshme, po t’i referohesh faktit se, qysh nga viti 1957, ato shtypeshin nė vend dhe kishin cilėsi tė mirė, nė kushtet kur mungonin shumė gjėra. Asnjė prej filatelistėve qė takova nuk e dinte arsyen se pėrse pullat shqiptare nuk shtypen kėtu. Tė jetė thjesht: ”punė tenderash?!” Eshtė detyra e Postės ta gjejė arsyen e vėrtetė, mė thonė ata. Sigurisht me moton tolerancė zero ndaj korupsionit, por edhe pėr daljen nė kohė tė pullave, qė edhe sportelet e Postės tė mos mbeten pa pulla si nė ndonjė rast.


   27 Qershor 2007
   
   
    Login

  Nickname

  Password

  Nuk keni akoma njė account? krijoje tani Kėtu!. Si pėrdorues i regjistruar mund tė shfrytėzosh dhe tė personalizosh tė gjitha shėrbimet e afruara.
   

    Links Tė Ngjashėm

  · Tjetėr Albanian Collection
  · Lajme nga collectionist


  Artikulli mė i lexuar nė lidhje me Albanian Collection:

  Koleksionet: Pesė shekuj, shqiptarėt nė 111 gravura, harta


   

    Voto Artkullin

  Mesatarja: 0
  Vota: 6


  Ju lutem, ndalo njė sekondė dhe voto pėr kėtė artikull:

  Nuk bėn njė lek
  Normal
  I Mirė
  Shumė i Mirė
  I Shkėlqyeshėm


   

    Opcione


  Faqe e Stampueshme  Faqe e Stampueshme

  Dėrgoja kėtė Artikull ndonjė Miku  Dėrgoja kėtė Artikull ndonjė Miku
   

   
   
  "Hyrje e koduar" | Login/Krijo Account | 9 komente | Kėrko diskutimin
  Limit
  Komentet janė pronė e kujt i bėn. Ne nuk jemi pėrgjegjės mbi pėrmbajtjen e tyre.
   
   


   
   
  Komentet Ndalohen pėr Anonimėt, regjistrohu
   
   


  Re: FOTOT E VJETRA TE BERATIT EMIGROJNE NE KANADA (Vota: 1)
  nga django ditėn Monday, 02 December @ 07:09:36 PST
  (Info Pėrdoruesit | Dėrgo njė Mesazh) http://www.coachoutleshome.com
  A 50-member committee Coach Factory Outlet [www.coachoutletstorenio.com] completed Sunday an item-by-item vote on the 247 articles of a new constitution for Egypt, Coach Factory Outlet [www.coachoutletstorenio.com] according to a breaking news banner on state-run Nile TV and reporting on state-run al-Ahram Online. Coach Outlet [www.coachoutletonlineeco.com]
  The next steps in the process for the the draft to become law are for Egypt's Coach Online Outlet [www.coachoutletonlinesai.com]interim President Adly Mansour to ratify Coach Factory Outlet [www.coachoutletstorenio.com]the charter on Tuesday and then announce a date for it to be put to a popular referendum. Coach Outlet Store [www.coachfactoryoutletsein.com]
  The constitution will replace the one suspended in 2011, Coach Outlet Store [www.coachfactoryoutletsein.com] al-Ahram reported.
  Egypt's new constitution would ban religious Coach Outlet Online [www.coachfactoryoutletcoit.com] parties and put more power in the hands of the military, Coach Handbags Outlet [www.coachfactoryoutletianc.com]according to a draft posted on state media Coach Outlet Store [www.coachfactoryoutletsein.com]earlier Sunday."The constitution brings back soft power to Egypt. Coach Factory Online [www.coachoutletstoreani.com] It's the real power that gave Egypt influence and a role and glory," Coach Factory Outlet [www.coachoutletstorenio.com] Amr Moussa, head of the assembly, said at a news conference on Saturday. " Coach Factory Outlet [www.coachoutletstorenio.com]It deals with the dangerous circumstance through which Egypt passes." Coach Outlet Store Online [www.coachoutletstoreoan.net]The new constitutional articles come months after a military coup unseated elected President Mohamed Morsy in July and touched off a series Coach Bags Outlet [www.coachoutletonlineaec.com]of protests that ended in violence. True Religion Outlet [www.truereligionjeansftc.com]The painstaking process of approving the draft of the Michael Kors Outlet Online [www.michaelkorsoutletacs.net] new constitution started Saturday Michael Kors Bags Outlet [www.michaelkorsoutletpft.com].Also on Saturday, security forces dispersed protesters who were demonstrating against Egypt's anti-protest law. True Religion [www.truereligionjeansct.com

  Lexo vazhdimin e kėtij komenti...


  suxiaocai (Vota: 1)
  nga suxiaocai ditėn Wednesday, 21 May @ 08:49:42 PDT
  (Info Pėrdoruesit | Dėrgo njė Mesazh) http://www.coach-handbags.name
  coachfactory.com [www.coach-factory.biz]
  michael kors outlet online [www.michaelkorsoutletonline.co]
  louis vuitton handbags [www.vuitton-louis.cc]
  louis vuitton outlet [www.louis-vuitton-outlet.eu]
  louis vuitton outlet stores [www.louis-vuitton-outlet.us.com]
  michael kors handbags [www.michaelkorsbagsoutlet-2013.com]
  cheap oakleys [www.discountoakleysunglassese.us]
  michael kors outlet [www.michaelkors-handbags.biz]
  coach factory online [www.coachfactoryoutletonline.name]
  louis vuitton outlet stores [www.louis-vuitton-outlet.us.com]
  michael kors bags [www.michael-korshandbags.cc]
  coach factory online [www.coachfactoryoutletonline.name]
  coach factory outlet [www.coachfactory-outlet.us.com]
  coach factory outlet [www.coachfactory-outlet.us.com]
  coach factory outlet [www.coachfactory-outlet.us.com]
  coach handbags 2014 [www.coachhandbags.cc]
  louis vuitton online shop [www.vuitton-louis.us]
  coach outlet online [www.coach-factory.us]
  louis vuitton [www.vuittonlouis.co]
  lululemon clothing [www.lululemon-clothing.com]
  louis vuitton outlet [www.louis-vuitton-outlet.eu]
  louis vuitton outlet [www.louis-vuitton-outlet.eu]
  louis vuitton handbags [www.vuitton-louis.cc]
  lululemon outlet [www.outletlululemon.us]
  louis vuitton outlet online
  Lexo vazhdimin e kėtij komenti...


  xiaomei20cai (Vota: 1)
  nga xiaomei20cai ditėn Saturday, 28 June @ 00:49:58 PDT
  (Info Pėrdoruesit | Dėrgo njė Mesazh)
  oakley backpack [www.cheapoakleysunglassesv.org]
  cheap red bottom high heel shoes [www.red-bottom-shoes.us]
  where to buy louis vuitton online [www.vuittonlouis.name]
  buy oakley sunglasses online [www.cheapoakleyssunglassesclearance.us]
  authentic louis vuitton outlet [www.louis-vuitton-handbags.cc]
  coach outlet tannersville pa [www.coach-factoryoutlet.eu]
  louis vuitton outlet online store [www.louis-vuittonoutlet.net]
  oakley zero [www.cheapoakleyssunglassesclearance.us]
  oakley half jacket sunglasses [www.cheapoakleyssunglassesclearance.us]
  coach legacy wallet [www.coachfactory.biz]
  michael kors messenger bag [www.michael-korsoutlet.co]
  heels with the red bottoms [www.red-bottom-shoes.us]
  michael kors shoes on sale [www.michael-korsoutlet.biz]
  louis vuitton vernis alma [www.vuitton-louis.cc]
  michael kors collection [www.michael-kors.us]
  cheap louis vuitton handbags [www.louisvuittonhandbags.name]
  michael kors down coat [www.michaelkorsoutlet.name]
  oakley sunglasses for military [www.cheapoakleysunglassesv.org]
  where to get louis vuitton cheap [www.louisvuittonhandbags.name]
  christian louboutin saks fifth [www.christian-louboutin-outlet.name]
  michael kors bag sale [www.michael-korsoutlet.eu]
  coach checkbook wallet [www.coachfactory.biz]
  louis vuitton wallets for women [www.vuitton-louis.cc]
  where to buy louis vuitton [www.

  Lexo vazhdimin e kėtij komenti...


  Re: Gjurmėt e identitetit shqiptar nė Filateli (Vota: 1)
  nga korsu001 ditėn Thursday, 14 August @ 03:13:52 PDT
  (Info Pėrdoruesit | Dėrgo njė Mesazh) http://www.lanciaklub.hu/
  prada outlet [www.pradaoutletonlineb.com], jordan shoes [www.airjordanshoes-retro.com], converse shoes [www.converse--shoes.com], louis vuitton [www.louis-vuittonhandbags.co.uk], insanity [www.insanityworkouts-calendar.com], louboutin [www.red-bottomshoes.us], burberry [www.sacburberry-pascher.fr], moncler outlet [www.monclerjackets-outlet.com], nike free [www.nike-freerunning.co.uk], ray ban [www.raybansunglassese.co.uk], ray ban [www.raybansunglassese.co.uk], lululemon [www.lululemonoutlet-canada.ca], longchamp [www.saclongchamp-pas-cher.fr], louboutin [www.red-bottomshoes.us], michael kors [www.michaelkorshandbags-uk.co.uk], coach purses [www.coach-purses-handbags.com], nike free [www.nike-freerunning.co.uk], moncler [www.doudoune--moncler.fr], oakley sunglasses [www.oakleysunglasses-outletcheap.com], prada handbags [www.pradahandbagsshoes.com], louboutin [www.red-bottomshoes.us], marc jacobs [www.marcjacobshandbagsoutlet.net], beats by dre [www.beats-bydrdre-headphones.com], oakley sunglasses [www.oakleysunglasses-outletcheap.com], michael kors [www.michaelkorshandbags-uk.co.uk], canada goose [www.canadagoosejacketsoutlet.ca], Lexo vazhdimin e kėtij komenti...


  shuaigecai (Vota: 1)
  nga shuaigecai ditėn Thursday, 14 August @ 06:00:49 PDT
  (Info Pėrdoruesit | Dėrgo njė Mesazh)
  coach.com [www.officialcoachoutletfactory.us]
  air jordan release dates [www.jordan-shoes.us.com]
  wholesale jerseys [www.cheapjerseys-nfl.us.com]
  red bottom shoes [www.louboutin.us.com]
  jordan shoes for sale [www.cheap-jordans.us.com]
  burberry sale [www.burberrys-outlet.us]
  louis vuitton neverfull [www.louis-vuittonoutlet.net]
  coach [www.coach-handbags.us.com]
  abercrombie coupons [www.abercrombieandfitch.cc]
  football jerseys [www.cheapjerseys-nfl.us.com]
  louis vuitton shoes [www.louisvuitton-outlet.us.com]
  jordan 6 rings [www.cheap-jordans.us.com]
  michael kors uk [www.michael--kors.com]
  baseball jerseys [www.cheap--nfljerseys.us]
  michael kors crossbody [www.michaelkorsoutlet-handbags.us]
  kate spade wallet [www.katespadehandbagonsale.com]
  gucci watches for men [www.guccioutlet-handbags.com]
  louis vuitton purses [www.louis-vuitton-handbags.name]
  coach bags [www.officialcoachoutletfactory.us]
  louis vuitton [www.louis-vuittonoutlet.biz]
  jordan retro [www.jordanshoes.us.com]
  michael kors [www.michaelkors-outlethandbags.com]
  michael kors watches for men [www.michaelkorsoutlet-handbags.us]
  louis vuitton sunglasses [www.louisvuitton-outlet.us.com]
  jordan release [www.jordan-shoes.us.com]

  Lexo vazhdimin e kėtij komenti...


  xxxx (Vota: 1)
  nga XxxErbi ditėn Friday, 22 August @ 02:19:22 PDT
  (Info Pėrdoruesit | Dėrgo njė Mesazh)
  polo ralph lauren outlet [www.ralphlauren-outlet.name]
  polo shirt [www.ralphlauren-outlet.name]
  uggs for women [www.ugg-outlet.org]
  canada goose black friday [www.blackfriday-deals.org]
  burberry outlet [www.burberry-handbags.net]
  mens ugg boots [www.cheapuggsonsale.us]
  northface jackets [www.the-northface-outlet.net]
  north face jackets [www.the-northface-jackets.us]
  coach handbags [www.coach-factory.eu]
  michael kors cyber monday 2014 [www.cybermonday-2014.net]
  coach cyber monday [www.cybermonday-2014.net]
  nfl jerseys [www.cheapnfl-jerseys.org]
  polo ralph lauren [www.ralphlauren-outlet.name]
  burberry trench coat [www.burberryoutlet.name]
  burberry outlet [www.burberry-handbags.net]
  ugg boots uk [www.ugg-boots.co]
  coach diaper bag [www.coach-factory.eu]
  ugg boots on sale [www.ugg-sale.cc]
  north face jacket [www.the-northface.biz]
  black friday sale [www.blackfriday-deals.org]
  ugg black friday [www.blackfriday-deals.org]
  canada goose cyber monday 2014 [www.cybermonday-ads.com]
  jersey [www.nfl-jerseys.us]
  polo outlet [www.ralphlauren-outlet.name]
  burberry purses [www.burberrysale.us]
  basketball jerseys [www.cheap--jerseys.com]
  north face cyber monday [www.cybermonday-deals.org

  Lexo vazhdimin e kėtij komenti...


  xiaozhengm123 (Vota: 1)
  nga xiaozhengm123 ditėn Monday, 10 November @ 04:06:41 PST
  (Info Pėrdoruesit | Dėrgo njė Mesazh) http://www.louis-vuitton-outlet.biz
  cheap nba jerseys [www.cheapnba-jerseys.com]
  louis vuitton outlet [www.louisvuitton-outlet.us.com]
  louis vuitton outlet [www.louisvuitton-outlet.us.com]
  burberry outlet [www.burberry-outlet.us.com]
  louis vuitton outlet online [www.louis-vuittonoutlet.cc]
  coach handbags [www.coach-handbags.name]
  cheap jerseys [www.cheapnfljerseys.eu.com]
  mont blanc [www.mont-blanc-pen.biz]
  coach factory outlet [www.coach-factory-outlet.biz]
  canada goose outlet [www.canadagoose.com.co]
  polo ralph lauren outlet [www.polo-ralph-lauren.cc]
  gucci shoes [www.gucci.net.co]
  rayban sunglasses [rayban.letterpresskids.com]
  michael kors outlet [www.michaelkorsoutletonline.cc]
  coach handbags outlet [www.coachhandbags.cc]
  coach outlet store online [www.coachoutlet-storeonline.org]
  ralph lauren outlet [www.poloralphlauren-outlet.us]
  true religion outlet [www.truereligion-outlet.in.net]
  ugg australia [www.uggs-australia.us.com]
  michael kors sale [www.michaelkors-outletsale.us.com]


  Re: Gjurmėt e identitetit shqiptar nė Filateli (Vota: 1)
  nga saleshop ditėn Thursday, 28 May @ 08:50:58 PDT
  (Info Pėrdoruesit | Dėrgo njė Mesazh) http://www.oakleysunglassesvaultoutletstore.com
  oakley m frame replacement lenses [www.oakleysvaultsunglassesoutlet.com] oakley prescription sunglasses lenses [www.oakleysvaultsunglassesoutlet.com] oakley holbrook sunglasses [www.oakleysvaultsunglassesoutlet.com] oakley juliet sunglasses [www.oakleysvaultsunglassesoutlet.com] oakley polarized sunglasses [www.oakleysvaultsunglassesoutlet.com] oakley eyepatch 2 sunglasses [www.oakleysvaultsunglassesoutlet.com] Oakley Crosslink Sunglass [www.oakleysvaultsunglassesoutlet.com] Oakley Half Jacket Sunglass [www.oakleysvaultsunglassesoutlet.com] oakley standard issue [www.cheapoakleyvaultsunglassesstore.com] warby parker [www.raybansunglassesoutletsale2015.com] sunglass hut [www.raybansunglassesoutletsale2015.com] http://www.raybansunglassesoutletsale2015.com [www.raybansunglassesoutletsale2015.com] ray ban sunglasses [www.raybansunglassesoutletsale2015.com] ray-ban sunglasses [www.raybansunglassesoutletsale2015.com] ray bans sunglasses [www.raybansunglassesoutletsale2015.com] ray ban prescription sunglasses [www.raybansunglassesoutletsale2015.com] cheap ray ban sunglasses [www.raybansunglassesoutletsale2015.com] ray ban boyfriend sunglasses [www.raybansunglassesoutletsale2015.com] ray ban aviators [www.raybansunglassesoutletsale2015.com] ray ban clubmaster [www.raybansunglassesoutletsale2015.com] ray bans clubmaster [www.raybansunglassesoutletsale2015.com] ray ban wayfarer [www.raybansunglassesoutletsale2015.com] ray ban new wayfarer [www.raybansunglassesoutletsale2015.com] Lexo vazhdimin e kėtij komenti...


  Re: Air-Ordnance SMG .22 full auto pellet gun (Vota: 1)
  nga leilei3915 ditėn Wednesday, 17 February @ 06:12:57 PST
  (Info Pėrdoruesit | Dėrgo njė Mesazh)
  2016-2-17 leilei
  nike blazer [www.nike-blazerlow.fr]
  cheap oakley sunglasses [www.oakley--sunglasses.us.org]
  oakley sunglasses [oakley.adsmall.us.com]
  louis vuitton handbags [www.louis-vuitton-outlet.us.com]
  adidas running shoes [www.adidasshoes.name]
  cheap toms [www.cheap-tomsoutlet.us]
  oakley sunglasses [oakley.adsmall.us.com]
  timberland uk [www.timberlanduk.me.uk]
  michael kors bag [www.michaelkorsukbag.co.uk]
  nike store uk [www.nikestoreuk.me.uk]
  louis vuitton purses [www.louisvuittonoutlets.name]
  timberland boots [timberland.adsmall.us.com]
  canada goose jackets [canadagoose.eshopping.us.com]
  nike sb janoski [www.nikesb.uk]
  nike roshe run [www.nikerosheruns.me.uk]
  chaussure louboutin [www.chaussure-louboutin.fr]
  burberry outlet [burberry.shopgioia.com]
  michael kors bags [www.michaelkorsoutletoff.in.net]
  nike uk [www.nikeuk.me.uk]
  toms shoes [www.toms.in.net]
  christian louboutin shoes [www.christianlouboutinoff.us]
  mcm handbags [www.mcmhandbags.name]
  marc jacobs handbags [www.marc-jacobs.in.net]
  ugg australia [www.ugg-boots-australia.com]
  coach outlet [www.coachouletbtf.com]
  michael kors handbags [www.michaelkorsoutletforus.com]
  fitflops shoes
  Lexo vazhdimin e kėtij komenti...   
   
  All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2007 by Albanian Collectionist & TanMarket.com