Welcome to Albanian Collectionist                                                                          TanMarket.com
 
 

  Menu

Home - Hyrje

Gallery - Galeria     
 • "Marubi" Studio
 • "Mother Teresa"
 • "Kosova Cities"
 • "Albanian Beer Labels"
 • "The Zoo Phone Cards"

  Albania - Photo Gallery

  Links - Lidhjet
 • Albanian TanPortal
 • English ACLIS

  Archives - Arkiv

  Contact - Kontakt
 •  

    Reklamė


  Kodak and Collectionist TanMarket.com

   

   
    Alb Letters Letters:

  Motra dhe vllezer Shqiptar !   Albanian

   Une sot po ua dergoj kete foto ku shifet se ne Manchester Anglise me daten 30 gusht 2007 me rastin e 10 vjetorit te shkorjes ne amshim e te madhes son nena Tereze. Ky projekt ka qen ideja e ime dmth e Osman Cakes.


   Kjo shtatore eshte vendosur ne obollin e nje manastiri ketu ne Manchester manastiri quhet Manastiri i Gortonit. Ky Manastir eshte ngritur ne vitin 1861 mirepo per tre vjet eshte riparuar dhe riparimi i tij ka kushtuar 7 milion funta ndersa vetem shtatorja e nenes son te madhe ka kushtuar 33.500 funta.

   Kjo shtatore eshte vedosur ne oborr ketij Manatyri dmth ne hyrjen kryesore. Kete manastir e vizitoj personalitet boterore.

   Shendet dhe lumturi ne jete ju uron Osman Caka


   Dergoi per botim Z.SOKRAT BOZO -Drejtor Ekzekutiv i "Koleksionisti Shqiptar"

  11 Tetor 2009
   
   
    Dėrguar nga collectionist ditėn Sunday, 11 October @ 16:54:21 PDT (3470 herė lexuar)
  (Lexoje Tė Gjithė... | 18 komente | Vota: 0)
   

   
    Alb Letters Letters:

  PAS NJĖ DĖSHMIE TĖ SHERIF MERDANIT   Albanian

   Korrespondenca nga burgu

   z. Thimi NIKA

   Nė filatelinė shqiptare pas Luftės sė Dytė Botėrore dhe deri nė vitin 1990 paraqet interes tė veēantė edhe historia postare e burgjeve politike. Por ēfarė dhe sa dimė pėr tė? Shumė pak, pėr tė mos thėnė aspak. Pse? Pėr korrespondencėn nga burgjet famėkėqija tė shtetit diktatorial nuk ėshtė shkruar thuajse fare. Ndoshta nga qė personat e interesuar pėr fushėn e filatelisė kėtė realitet nuk e njohin, ose nuk kanė dashur ta njohin.   Nisur nga qėllimi pėr tė sjellė qoftė edhe njė informacion pa mėtime tė mėdha dhe pėr tė nxitur ndoshta edhe ndonjė debat publik nė faqet e revistės “Koleksionisti”, vendosa tė bėj hapin e parė nė kėtė drejtim, nisur edhe nga disa dėshmi tė drejtpėrdrejta tė tre ish-tė dėnuarve politikė Sherif Merdani, (kėngėtar i njohur, aktualisht koleg pune dhe nė njėjtėn zyrė me autorin e shkrimit), Gjergj Titani, ish-ushtarak dhe Daut Gumeni, ish-mėsues e diplomat, tė cilėt, nė njė farė mėnyre, janė bashkėautorė tė shkrimit dhe gjej rastin t’i falenderoj pėrzemėrsisht si pėr evidentimin deri nė detaje tė tė gjithė praktikės, ashtu dhe pėr mirėsinė e bujarinė qė treguar, duke mė vėnė nė dispozicion njė sėrė materialesh filatelike, zarfa e telegrame, dėrguar nga ata vetė ose nga tė afėrt e familjarė tė tyre nga ose me destinacion burgjet famėkėqij tė Burrelit, Spaēit, Qafė Barit etj.
   
   
    Dėrguar nga collectionist ditėn Thursday, 06 March @ 18:29:25 PST (6084 herė lexuar)
  (Lexoje Tė Gjithė... | 14569 bytes mė tepėr | 252 komente | Vota: 0)
   

   
    Alb Letters Letters:

  MONEDHAT E MBRETIT – PERANDOR   Albanian

   Marre nga revista KOLEKSIONISTI –THE COLLECTOR Nr.13/04
   Ne sallat e Muzeut Kombetar Roman ,ne Pallatin Massimo ne Rome ,jane ekspozuar ekzemplaret e rralle te koleksionit te shkelqyer numismatik te mbretit Vittorio Emanuele te III-te,qe eshte nje nga xhevahiret e trashegimise historike te Italise.Ky koleksion u denua per me se gjysme shekulli te qendronte i mbyllur ne bodrumet e Quirinale dhe ,me ne fund,rreth vitit 1997,me sakte ne muajin maj,ai doli ne drite me gjithe madheshtine e tij.

   Historia e monedhave te Mbretit –Perandor fillon ne pranveren e vitit 1946,kur Vittorio Emanuele i III-te la perfundimisht fronin e Italise dhe ne aktin e abdikimit te tij i drejtoi nje leter Kryeministrit te atehershem Alcide de Gasperi,ne keto terma:

   Napoli 9 Maj 1946


   Zotit President i Keshillit te Ministrave,Ne aktin e abdikimit tim deshiroj t’i dhuroj Shtetit mbledhjen time te Monedhave Italiane.
   
   
    Dėrguar nga collectionist ditėn Friday, 11 January @ 11:06:55 PST (10305 herė lexuar)
  (Lexoje Tė Gjithė... | 5044 bytes mė tepėr | 530 komente | Vota: 0)
   

    Kėrko   

    Sondazh

  Cfar duhet tė bėjmė mė tej.. ?

  duhet pasuruar me materiale
  me foto dhe koleksione
  ėshtė njė nisje e mirė
  duhet edhe nė english
  Shqipėria dhe kryeveprat botėrore
  se di !  Rezultate
  Sondazhe

  Vota: 144
  Komente: 40
   

    Hyrje e koduar

  Nickname

  Password

  Nuk keni akoma njė account? krijoje tani Kėtu!. Si pėrdorues i regjistruar mund tė shfrytėzosh dhe tė personalizosh tė gjitha shėrbimet e afruara.
   


   
   
  All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2007 by Albanian Collectionist & TanMarket.com