Koleksionet: Pesė shekuj, shqiptarėt nė 111 gravura, harta


Data: Monday, 02 November @ 05:27:54 PST
Argumenti: Albanian Collection


Albanian English

  Ekspozita “Shqiptarėt nė shekuj”, reflektim i trashėgimisė kulturore dhe identitetit evropian

  Pėr herė tė parė prezantohen 8 botime origjinale tė viteve 1482-1937

  Shqiperia Antike - Antic Albania
  Rreth 111 punime, tė mbledhura nga koleksionistėt Fotaq Andrea e Dritan Muka, janė ekspozuar nė mjediset e Galerisė Kombėtare tė Arteve. Kėto punime reflektojnė vėmendjen dhe pėrkushtimin e piktorėve tė huaj ndėr shekuj, ndaj historisė sė kombit shqiptar, trashėgimisė sė tij kulturore dhe identitetit evropian tė shqiptarit.

  Me titull “Shqiptarėt nė shekuj” kjo ekspozitė dokumentare me 111 gravura me tematikė shqiptare, do tė qėndrojė e hapur deri mė datė 6 dhjetor. Tė qenit koleksionist e ka ndihmuar Fotaq Andrean tė bjerė nė kontakt tė vazhdueshėm me dokumente tė rėndėsishme, tė cilat tregojnė pėr historinė e shqiptarėve. Nuk mungojnė dhe ngjarje tė rėndėsishme, tė cilat japin njė panoramė tė kulturės shqiptare ndėr shekuj. Njė prej momenteve mė interesante nė ekspozitė ėshtė dhe prezantimi, qė i bėhet figurės sė heroit tonė kombėtar Skėnderbeut. “Ekspozita ėshtė njė rrugė e gjatė 6-7 vjeēare dhe jam bashkautor me Dritan Mukėn, njė koleksionist i ri i apasinour pas vlerave kombėtare shqiptare.

  Ne menduam qė tė sjellim drejtpėrsėdrejti kėto vepra, qė publiku shqiptar t’i njohė nga afėr, njė pjesė tė tyre ai e njeh, por ka dhe tė tjera qė i shikon pėr herė tė parė. Ato qė publiku shqiptar njeh janė fotografi, kurse kėtu tė krijohet njė tjetėr impresion, kur ke tė bėsh drejtpėrsėdrejti me veprėn qė ke konkrete.

  Koleksioni pėr Skėnderbeun janė gravura origjinale tė kohės nė botime qė datojnė 1500 deri nė 1650. Janė vepra qė i kanė ilustruar pėrkthimet e ndryshme nė gjuhė tė huaj tė veprės sė Barletit pėr Skėnderbeun. Janė dy vepra madhore tė Domenik Gustos qė njihen, por kėtu vepra vjen fizikisht e gjallė. Skėnderbeu ėshtė real. Prijėsi ynė ėshtė njė personazh faktik. Ajo ēka ėshtė shpirtėrore mbetet e tillė. Ne nuk mund dhe nuk duhet ta ngatėrrojmė me legjenda dhe mite, me ekzagjerime, apo edhe ta sulmojmė tėrėsisht. I gjithė ky debat i ngritur mbi figurėn e Skėnderbeut nuk ka asnjė kuptim”, tregon ai. Nė ekspozitėn "Shqiptarėt nė shekuj", Fotaq Andrea sė bashku me Dritan Mukėn, nė 111 gravura dhe dokumente tė cilat rrėfejnė Shqipėrinė, duke filluar qė nga Iliria e hershme, na sjellin nė ditėt e sotme imazhet e personaliteteve tė shquara shqiptare.

  Spiro Xega "Scanderbeg" (oil on canvas, 1913)
  Janė ilirėt, vjen figura e Gjergj Kastriotit, e cila pėrfaqėsohet me njė origjinal tė kohės, por nuk mungon dhe Ali Pashė Tepelena. Periudha e rezistencės shqiptare, e arbėreshėve, si dhe periudha e shekujve 17-19 ėshtė gjithashtu pjesė e ekspozitės.

  Bien nė sy nė edhe kostumet e veēanta popullore. Vend tė rėndėsishėm zė edhe gruaja shqiptare. Vėmendje i ėshtė kushtuar edhe ciklit tė hartave, ku janė tė skicuara brigjet shqiptare si Durrėsi, Vlora etj. “Kėto vepra ekzistonin tek antikuarėt e Evropės, tė cilėt herė pas here i hedhin nė ankand. Unė kam gjurmuar nė shumė vende, por do tė veēoja Angli, Francė, Gjermani, Holandė, Kanada etj. Nė Tajlandė kam gjetur njė vepėr qė tregon njė ilustrim francez tė kohės. Ėshtė njė skenė tragjike ku ėshtė arrestuar njė rob prijės i kryengritjeve shqiptare tė vitit 1910, dhe toga e jeniēereve merr urdhėr qė ta ekzekutojė prijėsin e moshuar, por nė togė ndodhet djali i tij. Ai merr urdhėr qė tė qėllojė kudėr tė atit, por ai nuk qėllon, atė e vrasin jeniēerėt e tjerė. Lajmi bėri bujė sepse u ngrit e gjithė popullsia kudėr komandantit qė dha kėtė urdhėr mizor”, tregon koleksionisti Andrea. Mė tej ai shton se: ““Pėr herė tė parė vjen “Portreti i shqiptares dhe i shqiptarit” nė shekullin e 19. Pėr herė tė parė botohet gravura “Shqiptarja dhe zonja holandeze”, e cila i pėrket shekullit tė 19.

  Do tė doja ta theksoja kėtė gravurė sepse dimensionaliteti i shqiptares ishte i tillė qė njihej tashmė nė gjithė Evropėn. Gruaja holandeze ėshtė mbajtur shumė e emancipuar dhe ka qenė e para qė preu flokun e shkurtėr nė shekullin e 20. Kur ėshtė shqiptarja nė krah tė holandezes, kjo tregon qė edhe shqiptarja ėshtė e emancipua”. Koleksionisti Fotaq Andrea tregon se nė kėtė ekspozitė janė tė prezantuara 8 punime origjinale, tė cilat vijnė pėr herė tė parė pėr publikun. Ato mbajnė firmėn e autorėve tė njohur botėrorė. “Ekspozita titullohet dokumentar, gravurash me tematikė shqiptare nga autorė tė huaj. Kjo do tė thotė qė njė pjesė janė gravurat e kohės, qė fillon mė e vjetra nė vitin 1482 dhe pėrfundon me gravurė e 1937.

  Guri Madhi "Turqit Dorezojne Armet" (oil on canvas, 1959) - Guri Madhi "Turks surrender their weapons" (oil on canvas, 1959)
  Pra janė nė kohė siē kanė qenė. Origjinali ėshtė njė dhe i vetėm, por kur zhduket lė gjurmėt e tij dhe kėto janė gjurmėt e origjinalit, por ka raste kur vepra me firmėn e autorit quhet origjinal edhe pse mund tė jetė shumėfishuar me tirazh minimal sepse autor i jep tė drejtėn ta quajė origjinale deri nė 100 kopje qė mund tė qarkullojnė me firmėn e autorit. Dua tė theksoj se kėtu janė 8 vepra qė publikohen pėr herė tė parė dhe janė origjinale tė mirėfillta. Kėto janė “Nėna me tė bijėn”e shekullit tė 19, “Portreti i malėsorit” ,”Gruaja shqiptare me holandezen”, njė portret me arbėresh”, pohon koleksionisti. Nė kėtė ekspozitė janė paraqitur dokumente gravurash tė njė periudhe tė gjerė historike, por mė shumė dominon ajo e shekujve 18 dhe19, me Lidhjen e Prizrenit dhe Shpalljen e Pavarėsisė, qė janė pika kulmore tė historisė sonė kombėtare. “Motivi i kėsaj ekspozite ėshtė dashuria pėr tė shkuarėn historike tė vendit tonė, dashuria qė tė ruajmė vlerat tona kombėtare dhe qė populli shqiptar tė njihet mė nga afėr me kėto vlera”, shprehet koleksionisti Andrea. Pas Tiranės ai tregon se dėshiron qė ekspozitėn “Shqiptarėt nė shekuj” ta hapė dhe nė Prishtinė,sepse sipas tij kot janė vlera tė pėrbashkėta, sepse jemi njė komb shqiptar.

  02 Nentor 2009
  English

  Collection: Five centuries, Albanians in 111 engravings, maps and documents

  The exhibition "Albanians in centuries," a reflection of cultural heritage and European identity

  For the first time introduced the original publications to 8 years 1482-1937 About 111 works, collected by collectors Fotaq Dritan Andrew Muka, are exposed on the premises of the National Art Gallery. These works reflect the attention and commitment among the foreign painters for centuries, to the history of the Albanian nation, its cultural heritage and European identity Albanian. Entitled "The Albanians for centuries," this exhibition of documentaries with 111 engravings by Albanian subject, will remain open until on 6 December. Being collector has helped Andrew Fotaq fall in touch with important documents, which show the history of Albanians. There are missing and important events, which give an overview of Albanian culture among centuries. One of the most interesting moments in the exhibition is the presentation, which is the image of our national hero Skanderbeg. "The exhibition is a long way and I am 6-7 years coauthor with Dritan Mukėn, a new collector after apasinour Albanian national values. We thought to directly bring these works, the Albanian public to recognize closely, a part of them he knows, but there are others that look for the first time. They recognize that the Albanian public are files, and here to create another impression, when you do that you work directly with concrete.

  Collections for Scanderbeg time are original engravings in publications dating back to 1500 in 1650. There are works that have illustrated the different translations of foreign language work of Barletius to Scanderbeg. There are two major works Domenik Gustos known, but here works is physically alive. Skanderbeg is real. Our leader is an actual character. What is spiritual remains such. We can not and should not ngatėrrojmė with legends and myths, with exaggeration, or even to attack completely. All this raised debate over the figure of Skanderbeg has no meaning, "he reveals. The exhibition "Albanians in centuries," Andrea Fotaq along with Dritan Mukėn, 111 engravings and documents in which confess Albania, Illyria starting from the early, bring us today images of Albanian prominent personalities. Were Illyrians, is the figure of Gjergj Kastriot, which represented an original time, but not absent, Ali Pasha. Period of Albanian resistance, the arbėreshė, and periods of 17-19 centuries is also part of the exhibition.

  Bien to look at the costumes of popular special. Important place occupies the Albanian woman. Attention is also paid to cycle maps, which are designed Albanian coast Durres, Vlora, etc.. "These works exist in antique Europe, who occasionally cast in the auction. I have traced in many places, but will be singled out England, France, Germany, Netherlands, Canada etc.. In Thailand I found a work that shows an illustration of the time France. It is a tragic scene where a prisoner is arrested Albanian leader, 1910 uprisings, and platoons of janissary receives orders to execute the leaders of the elderly, but the squad is his son. He receives orders to batter kudėr father, but he did not happen, that kill other janissary. Rage made news for the entire population rose kudėr commander who gave the wrong order, shows collector Andrea. Further he says: "" For the first time is "Portrait of shqiptares and Albanian" in the 19th century. For the first time published engravings "Albanians and Mrs. Dutch", which belongs to the 19th century.

  I would like to emphasize this because dimensionaliteti etching of such shqiptares was already known throughout Europe. Dutch woman has been kept very emancipated and was the first hair cut short in the 20th century. When Albanians holandezes arm, this indicates that the Albanians is emancipua. Andrea Fotaq collector shows that in this exhibition are presented 8 original works, which come first to the public. They bear the signature of world renowned authors. "The exhibition, titled documentary, Albanian subject etching with foreign authors. This means that some are engravings of the time, which begins on old in 1482 and ends with the engraving of 1937. So in time where they were. The original is one and only, but when it disappears and leaves traces of these are traces of the original, but there are cases where the author works with the firm even though the original is called can be multiplied with minimal circulation because the author gives the right to call the original up to 100 copies that can be rotated with the author's signature. I want to emphasize that there are 8 works published for the first time and are genuine original. These are "Mother with daughter" of the 19th century, "Portrait of Malesori", "Albanian woman holandezen", a portrait with Arben ", claims collector. In this exhibition are presented documents to print a wide historical period, but more it dominates 18 dhe19 centuries, with the League of Prizren and the Proclamation of Independence, which are the culmination of our national history. "The motive of this exhibition is the love for our country's historical past, love to preserving our national values and the Albanian people known more closely with these values," said Andrea collector. After Tirana he shows he wants the exhibition "Albanians in centuries" to open and in Pristina, because according to him are common values in vain, because we are an Albanian nation.


  02 November 2009

Ky Artikull vjen nga Albanian Collectionist - The first Albanian Collection website - Faqja e pare e Koleksioneve Shqiptare
http://collectionist.tanmarket.com

URL pėr kėtė lajm ėshtė:
http://collectionist.tanmarket.com/modules.php?name=News&file=article&sid=26