Welcome to Albanian Collectionist                                                                          TanMarket.com
 
 

  Menu

Home - Hyrje

Gallery - Galeria     
 • "Marubi" Studio
 • "Mother Teresa"
 • "Kosova Cities"
 • "Albanian Beer Labels"
 • "The Zoo Phone Cards"

  Albania - Photo Gallery

  Links - Lidhjet
 • Albanian TanPortal
 • English ACLIS

  Archives - Arkiv

  Contact - Kontakt
 •  

    Reklamė


  Kodak and Collectionist TanMarket.com

   

   
   
  Albanian Collectionist - The first Albanian Collection website - Faqja e pare e Koleksioneve Shqiptare: Albanian Collection

  Kėrko tek Ky Argument:   
  [ Shko tek Treguesi | Zgjidh njė Argument tė Ri ]
   
   


   
    Albanian Collection Albanian Collection:

  MAKINAT E GARAVE   Albanian English


   Garat me makina jane nje sport ne te cilet pilotet e garave drejtojne makinat me dizajn te vecante nga gjatesia,forma dhe ndertimi.

   Ajo provon aftesite e piloteve,aftesite e mjetit dhe bashkepunimin midis tyre.Garat me makina jane bere nje sport profesional nderkombetar si rezultat i specifikave te jashtezakonshme ne Amerike dhe Evrope,duke fituar sot emrin e sportit me popullor ne bote.Termi « Grand Prix »(Cmimi i madh) zakonisht perdoret per garat e Formula 1 dhe shpeshhere shkakton konfuzion ne diskutimet per garat me makina(ne formulat e tjera) pasi ky emer perdoret ne shume gara.

   Cmimi vjetor i mbiquajtur Kampionati Boteror i Piloteve u themelua me 1950 nga ku fituesi u vendos nga arritjet e F1 te cdo viti.Me 1958 u themelua Kampionati i F1 te Konstruktoreve i cili konkuroi Kampionatin Boteror te Prodhimit te Makinave me Dore,qe ishte pjese e sportit te garave te makinave.Keto sporte jane te bazuara ne rezultatet e garave,por kompanite qe prodhojne makinat e garave bazohen shume tek aftesite e piloteve.

   Mare nga ALBAPOST sh.a
   Tirana-Albania
   Dimensioni i pullave : 31 x 43.5mm
   Piktor :LUIGJ KAKARRIQI
   
   
    Dėrguar nga collectionist ditėn Sunday, 20 December @ 16:33:09 PST (11679 herė lexuar)
  (Lexoje Tė Gjithė... | 9561 bytes mė tepėr | 36 komente | Albanian Collection | Vota: 0)
   

   
    Albanian Collection Albanian Collection:

  Koleksionet: Pesė shekuj, shqiptarėt nė 111 gravura, harta  Albanian English

   Ekspozita “Shqiptarėt nė shekuj”, reflektim i trashėgimisė kulturore dhe identitetit evropian

   Pėr herė tė parė prezantohen 8 botime origjinale tė viteve 1482-1937

   Shqiperia Antike - Antic Albania
   Rreth 111 punime, tė mbledhura nga koleksionistėt Fotaq Andrea e Dritan Muka, janė ekspozuar nė mjediset e Galerisė Kombėtare tė Arteve. Kėto punime reflektojnė vėmendjen dhe pėrkushtimin e piktorėve tė huaj ndėr shekuj, ndaj historisė sė kombit shqiptar, trashėgimisė sė tij kulturore dhe identitetit evropian tė shqiptarit.

   Me titull “Shqiptarėt nė shekuj” kjo ekspozitė dokumentare me 111 gravura me tematikė shqiptare, do tė qėndrojė e hapur deri mė datė 6 dhjetor. Tė qenit koleksionist e ka ndihmuar Fotaq Andrean tė bjerė nė kontakt tė vazhdueshėm me dokumente tė rėndėsishme, tė cilat tregojnė pėr historinė e shqiptarėve. Nuk mungojnė dhe ngjarje tė rėndėsishme, tė cilat japin njė panoramė tė kulturės shqiptare ndėr shekuj. Njė prej momenteve mė interesante nė ekspozitė ėshtė dhe prezantimi, qė i bėhet figurės sė heroit tonė kombėtar Skėnderbeut. “Ekspozita ėshtė njė rrugė e gjatė 6-7 vjeēare dhe jam bashkautor me Dritan Mukėn, njė koleksionist i ri i apasinour pas vlerave kombėtare shqiptare.

   Ne menduam qė tė sjellim drejtpėrsėdrejti kėto vepra, qė publiku shqiptar t’i njohė nga afėr, njė pjesė tė tyre ai e njeh, por ka dhe tė tjera qė i shikon pėr herė tė parė. Ato qė publiku shqiptar njeh janė fotografi, kurse kėtu tė krijohet njė tjetėr impresion, kur ke tė bėsh drejtpėrsėdrejti me veprėn qė ke konkrete.
   
   
    Dėrguar nga collectionist ditėn Monday, 02 November @ 05:27:54 PST (23110 herė lexuar)
  (Lexoje Tė Gjithė... | 13170 bytes mė tepėr | 41 komente | Albanian Collection | Vota: 0)
   

   
    Albanian Collection Albanian Collection:

  Federata e Koleksionisteve: ANALIZE E PUNES DHE ZGJEDHJE TE REJA   Albanian

   Nga veprimtaria e Federates se Koleksionisteve Shqiptare.

   Revista del dy here ne vit/Twice a year. Adresa:Bulevardi "ZOGU I-re",Pallati 62/1,TIRANA-ALBANIA
   Tel./FAX.+35542269433
   E-Mail: thiminika@hotmail.com
   REDAKSIA/EDITORIAL STAF
   Kryeredaktor- THIMI NIKA
   ARTAN LAME
   KRISTAQ JORGJI
   Korrespondent-Correspondent
   Edmond BUDO
   Ekonomist -Economist

   Dergoi per botim z.Sokrat Bozo Drejtor ekzekutiv i « KOLEKSIONISTIT SHQIPTAR »

   U zhvillua ne sallen e Galerise Kombetare te Arteve Figurative analiza vjetore e Federates se Koleksionisteve Shqiptare,shoqate nder me te vjetrat ne Shqiperi,e cila bashkon rreth saj nje shumellojshmeri koleksionistesh te shquar te pulles postare,te monedhave e kartmonedhave,te librit dhe veprave te artit,me nje anetaresi qe perbehet ne shumice nga intelektuale te fushave e profesioneve te ndryshme ,si inxhiniere ,juriste,mesues e profesore,ushtarake e artiste ,etj.

   Ne fjalen e tij ,kryetari ,z.Artan Lame,beri nje pershkrim te veprimtarise se Federates ,arritjeve e mangesive dhe detyrave qe dalin per te ardhmen.U vu ne dukje pjesemarrja e filatelisteve shqiptare ,gjate vitit2008,ne ekspozitat nderkombetare te Bukureshtit,Stambollit,TelAvivit e Cetinjes.

   Edhe nje here ne keto pjesmarrje nderkombetare ,u vrejt se filatelia Shqiptare eshte ngritur ne nivel cilesor te krahasueshem me vendet me me tradite ne Europe.U fituan medalje « Argjend i Madh » nga Vasil Xhitomi, »Argjend » nga Ferik Ferra e Niko Xhara dhe « Bronx-Argjend » nga Thimi Nika e Kristaq Jorgji.

   Nderkohe ,anetaresia u vu ne dijeni se per vitin 2009,Kryesia e Federates ka vendosur filatelistet qe do marrin pjese me koleksionet e tyre ne Ekspoziten Boterore te Filatelise ne Kine dhe Ekspoziten Europiane ne Bullgari.
   
   
    Dėrguar nga collectionist ditėn Monday, 19 October @ 05:47:00 PDT (12168 herė lexuar)
  (Lexoje Tė Gjithė... | 6617 bytes mė tepėr | 30 komente | Albanian Collection | Vota: 0)
   

    Kėrko   

    Sondazh

  Cfar duhet tė bėjmė mė tej.. ?

  duhet pasuruar me materiale
  me foto dhe koleksione
  ėshtė njė nisje e mirė
  duhet edhe nė english
  Shqipėria dhe kryeveprat botėrore
  se di !  Rezultate
  Sondazhe

  Vota: 144
  Komente: 40
   

    Hyrje e koduar

  Nickname

  Password

  Nuk keni akoma njė account? krijoje tani Kėtu!. Si pėrdorues i regjistruar mund tė shfrytėzosh dhe tė personalizosh tė gjitha shėrbimet e afruara.
   


   
   
  All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2007 by Albanian Collectionist & TanMarket.com